1932-1990 yılları arasında Sinop'ta meydana gelen suç olayları ve diğer önemli olaylar
Criminal incidents and other significant events that occur between the years 1932-1990 in Sinop
  1. Tez No: 435907
  2. Yazar: KEREM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Şehirlerin tarihi önemini gözler önüne sermek ve insanların yaşadıkları şehirler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için son zamanlarda şehirlerin tarihi üzerine yapılan akademik çalışmaların ağırlık kazandığı görülür. Bu nedenle; Sinop'ta 1932-1990 yılları arasında meydana gelen muhtelif hadiselerin derlenmesi ve yorumlanmasıyla oluşturulan bu çalışmanın Sinop tarihine ışık tutması amaçlanmıştır. 1932-1990 yılları arasında Sinop'ta meydana gelen suç olayları ve diğer önemli olayların incelediği bu çalışmada Sinop vilayet gazetesi ana kaynak olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada yer alan suç olayları haberleri sadece Sinop'ta meydana gelmiş ve Sinop vilayet gazetesinde yer alan suç olayları haberlerinden ibaret olup Sinop'ta 1932-1990 yılları arasında yaşanmış tüm suç olaylarını kapsamamaktadır. Bu çalışmada; Sinop'ta 1932-1990 yılları arasında meydana gelen ve Sinop vilayet gazetesinde yer alan suda boğulma, yaralama, öldürme (cinayet), kız kaçırma, hapishaneden firarlar, yangın, hırsızlık; dolandırıcılık, intihar, trafik kazası, kazaen ölüm ve diğer suç olayları yer almıştır. Bunun yanı sıra vilayet gazeteleri ve Sinop vilayet gazetesi hakkında bilgiler verilmiş. Ayrıca, yine bu dönemde Sinop'ta meydana gelen doğal afet olaylarına, 1970 ve 1982 yıllarında kaçırılarak Sinop'a iniş yapan iki Sovyet uçağına, Sinop Amerikan Radar Üssüne dair haberlerden ve dönemin diğer önemli olaylarından bahsedilmiştir. Her bölümün sonunda incelenen konularla ilgili analiz yapılarak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde ise tez çalışmasının genel bir analizi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada yer alan suç olayları ile ilgili istatistiki çizelgeler yapılarak incelenen konunun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To reveal the historical importance of the city and to ensure that they have information about the cities where people live, it is seen that recently have gained importance academic studies on the history of the city. Therefore, this study does not include all public crime events in Sinop that have happened in between 1932 and 1990. It is intended to be a study that sheds light on the date for the compilation and interpretation of existing events. The Sinop province newspaper is used as the main source to identify public crime and other important events between the dates specified. The public crime events in this study were taken only from the Sinop province newspaper. This study does not cover all public crime events that occurred between the years 1932-1990 in Sinop.Between the years examined, drowning in the water, wounding, killing (murder), kidnapping, escape from prison, fire, other natural disasters, theft, fraud, suicide, traffic accidents, accidental death, and other public crime events which are in the Sinop province newspaper has been involved in. In addition, it was mentioned that from the two Soviet aircraft landing in Sinop which was kidnapped in 1970 and 1982, the news of on the American radar base in Sinop and other important events. It has been evaluated with anylizing in the end of each part of study. Thesis studies have been evaluated with anylized in the part of the conclusion. This study has also understandings statistical tables of incidents over public order.