Kent meydanlarının fonksiyonellikleri açısından irdelenmesi: İzmir örneği
Examining the city squares in the manner of their functionalities: İzmir example
- Tez No: 436028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN CAMKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bir kentin odağında bulunan kamusal açık alan olan kent meydanlarının, kullanıcıları tarafından sahiplenilerek değerlendirilmesi sonucunda kent kimliğinin etkisi kaçınılmaz olmaktadır. Kentin fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel geçmiĢi ve etkileĢimi kentlerin özgün kimliklerini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalıĢma ile, kent kimliğinin kent meydanlarının fonksiyonellikleri üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu noktada öncelikli olarak dünya kent meydanları St Peter's, Piazza Navona, Piazza De La Campo, Piazza Del Campidoglio, Piazza And Piazzetta, Popolo, Piazza Di Spagna baĢlıkları altında incelenmiĢtir. Ġyi örnek olarak incelenen dünya kent meydanlarına kıyasla Türkiye'de kent meydanlarının oluĢumunda kent kimliği vurgusunun etkisini ölçmek için Ġzmir Kent meydanları ele alınmıĢtır. Ġzmir'de bulunan Konak Meydanı, Cumhuriyet Gündoğdu Meydanı ve Basmane-Montrö-Lozan Meydanları konumları, kullanım yoğunlukları, kullanım amaçları ,tarihsel süreçleri, geçirdikleri değişimler ve günümüzde kullanım biçimleri Ģeklinde baĢlıklar altında araĢtırma mekanları olarak değerlendirme kapsamına alınmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The identity of a city' s influence is inevitable for the city squares which are open public spaces, located in focused areas resulted from being accepted and benefited by the users. The original identities of cities are revealed by the interaction of the physical, social and cultural past. With this study, it will be aimed to point out the effects of the city identities over city squares' functionalities. Eventually, at this point, the world's city squares were examined such as St Peter's, Piazza Navona, Piazza De La Campo, Piazza Del Campidoglio, Piazza And Piazzetta, Popolo and Piazza Di Spagna. Ġzmir's city squares were selected to find out the effects of the city identity in forming the city squares in Turkey while considering fine examples of the world's town squares. Konak Square, Cumhuriyet Gündoğdu Square, and Basmane-Montrö-Lozan Squares are the research fields taken into consideration in the manner of evaluating their locations, usage densities, usage purposes, and present usage formats.