3D rigid object scanner by kinect
Kinect ile 3 boyutlu obje tarayıcısı
- Tez No: 436029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TARKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
3 boyutlu nesne tarama olayı, ortamı bir kamera aracılığıyla tarama ve bu taranmış veriyi bir takım yöntemlerle bir bir 3 boyutlu nesne elde etmekten oluşur. Kinect gibi tarayıcı kameraları birçok çeşitli Computer Vision uygulamarına öncülük ederler. GPS'in kullanılamadığı kapalı ortamlarda, 3 boyutlu nesne tarayıcıları, Robotik uygulamalara çözüm getirebilirler. Daha detaylı olarak, ortamın bir haritasını çıkarıp bu ortama göre yön bulma konusunda yardımcı olur. Hatta açık ortamlarda yakın mesafe görüşü gerektiren uygulamalarda da tarayıcılar kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse araç takip mesafesi uygulamaları, ayrıca insansız hava araçları da bu teknolojiyi kullanabilir. Bunlara ek olarak kontrol cihazsız oyunlar, artırılmış gerçeklik uygulamarlı bunlara örnek verilebilir. Bu projede 2 boyutlu resimlerden 3 boyutlu bir modelin nasıl çıkarılacağı gösterilmiştir. Projede algoritma ve metod olarak SURF feature tespit etme ve eşleştirme, RANSAC ve Katı cisim eşleştirme, donanım olarak da Kinect kamera kullanılmıştır. Son olarak local feature match surecinin iyileştirilmesi icin deneyler yapilmıştır.
Özet (Çeviri)
3D Object scanning is the result of scanning the environment by a camera, and gaining the scanned environment as a map. Because of the ability of scanner cameras (such as Kinect) can lead various Computer Vision applications. For Instance Robotic Applications, due to the fact that GPS is not available for indoor environments rigid object scanning brings a solution for indoor robotic applications. In other words, mapping the indoor environment and navigating. Also outdoor applications can need the low distance environment detection for some reasons such as vehicle following distance for unmanned vehicles. Same thing can apply for unmanned air vehicles. In addition the ability of 3d scanners inspire many applications like free controller games, augmented reality applications/games etc. In this project, building a model map from 2D image feature detection to registration of 2 set point cloud is shown by using the following method, algorithms and hardware: SURF feature detection, feature matching, RANSAC, Rigid Registration and Kinect. Lastly, local feature matching process is enhanced by a measure called Depthscale.