Agile (Scrum) implementations for banking applications in Turkey, is scrum useful or not?
Türkiye'deki bankacılık uygulamalarında çevik (Scrum) yazılım geliştirme metodolojisi kullanışlı mı?
  1. Tez No: 436032
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı Çevik yazılım geliştirme metodolojisinin Türkiye'deki bankacılık uygulamalarında başarılı olup olmadığı anlamaya çalışmaktır. Uzun yıllardır geleneksel yazılım geliştirme metodolojisi ile yazılım geliştiriyoruz ve geliştirmeye devam ediyoruz. Geleneksel yöntemlerin değişen hızlı ihtiyaçlara cevap vermekte çok geç kaldığı kanıtlandı. Sonunda bu ihtiyaçlara cevap vermek için yazılım geliştirmede yeni bir yaklaşım çıktı ve bu yaklaşım oldukça popüler bir hale geldi. Bu yaklaşıma Scrum diyoruz. Türkiye de bu yazılım geliştirme metodolojisinden etkilendi ve birçok şirket daha üretken, daha etkin ve daha verimli yazılım ürünlerine sahip olmak için bu metodolojiyi uygulamak istiyor. Birçok yazılım profesyoneli yazılım geliştirmede Scrum'ın yararlı olduğuna ve diğer dillere göre birçok avantajı olduğuna inanıyor. Bu avantajlardan bahsedecek olursak, Scrum daha hızlı bir yazılım geliştirme ortamı sağlıyor ve müşterilerin değişen ihtiyaçlarını yönetmede yeteneğini arttırıyor. Diğer taraftan, bazı profesyoneller ise Scrum'ın yazılım geliştirmedeki başarısı konusunda oldukça şüpheli durumdalar, hatta Scrum'ın kötü ve zararlı olduğunu düşünüyorlar. Scrum'ın yararlı olup olmadığını anlamak için, birçok araştırma ve anket çalışması ve Scrum takımlarında bulunan ve bulunmaya devam eden kişilerle röportajlar yaptık. Sonuçlar gösteriyor ki Scrum yararlı bir yazılım geliştirme metodolojisi fakat Scrum'ın ihmal edilemeyecek ve çözülmesi gereken problemleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to study whether The Agile (Scrum) implementations of banking applications in Turkey is useful or not. We have been using the traditional software development methodologies (SDMs) for many years but they have been proven to be too cumbersome to meet the rapidly changing requirements and to have short product life cycles. Finally, a new approach, which is being very popular in recent years, has arrived this area to meet these expectations, it is called Scrum. Turkey is also affected by this development methodology and many companies want to implement this approach in order to achieve more productivity, more efficient and effective software products. Many software professionals believe that it is very useful for software development and it has many advantages, such that it provides faster software development and improves the ability to manage the changing requirements of customers. On the other hand, others are suspicious about the success of Scrum in the development processes of applications; even they call it an evil. To study on usefulness of Scrum, we have many surveys, pools, and interviews with the people who are/were in the Scrum development teams. The results show that Scrum is useful in many ways but it has some problems that should not be negligible and should be fixed to have better software products.