Rüzgar kaynağı belirleme ve rüzgar türbini yerleşim tasarımı üzerine bir uygulama
A case study application on wind resource assessment and micrositing
- Tez No: 436052
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ ÖZERDEM, PROF. DR. OKTAY ÖZCAN, DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada öncelikle; rüzgar enerjisinin tarihçesi, rüzgar enerjisi ile ilgili tanımlar, dünyada ve Türkiye? de rüzgar enerjisinin son durumları ve rüzgar için güç ve enerji denklemleri verilmiştir. İkinci olarak; rüzgar potansiyelinin belirlenmesinde gerekli olan ölçüm parametreleri ve ölçüm ekipmanları tanıtılarak, Seferihisar-İzmir? de bulunan bir sahaya ait rüzgar ölçüm istasyonundan(İz_Sef RÖİ) elde edilen veriler WindPRO ve WAsP yazılımları aracılığıyla analiz edilmiş ve 5 farklı rüzgar türbini için uygun yerleşimler tasarlanmıştır. Sonuç olarak, yapılan uygulama çalışmasıyla, söz konusu sahanın herbir türbin için sahanın kapasite faktörleri ve elde edilebilecek enerji değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study firstly; wind energy history, definitions and general knowledge about wind energy, the latest status of wind energy in the world and in Turkey and power and energy equations for wind are given. Secondly, the measurement parameters and equipment that required for determining of wind potential are introduced and data which were collected on a site, located in Seferisihsar-İzmir(İz_Sef) design were analyzed by WindPRO and WAsP softwares for 5 different wind turbines in order to the best micrositing. As a result, capacity factor and energy production of this case site were calculated for each turbine.