Simulation based optimization in transportation pricing model
Taşımacılık fiyatlandırma modelinde simulasyon bazında optimizasyon
- Tez No: 436077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM ÇANAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin sonucunda ekonomide“e-ticaret”kavramı önem kazanmış ve yeni iş modelleri oluşmuştur. Lojistik sektörü de bu değişimden etkilenmiştir. Mevcut iş modellerinin yerine inovasyon projeleri rotaya çıkmış; taşımacılık operasyonları mobil uygulamalar, online sistemlerle desteklenmeye başlanmıştır.Tezde, kamyoncuların mobil kanalıyla iş aradığı durumlarda bir sistem üzerinden bu isteklerin değerlendirilerek modellenmesi üzerinde çalışılmıştır. Tamamen yeni bir iş süreci geliştirilmiş ve özgün simulasyon kurallarına bağlı optimizasyon teknikleriyle denenmiştir. Müşterilerin ve firmanın, bu tarz istekler için satın alma ve satış fiyatlarının normal piyasa fiyatlarından az olması gerektiği inanışı gözlemlenmiştir. Ayrıca firmanın iş hacminin kar üzerinde büyük etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In consequence of the rapid developments in information and communication technologies,“e- commerce”concept has become important in economy and new business models have been consisted. This thesis deals with modelling requests from by way of a system which includes truckers search jobs via mobile applications. Complete new business process is developed and experimented with unique simulation rules based optimization techniques. Request of the truckers are generated and evoulated with these algorithms. Expectations of the firm and customers that purchase prices and sales prices for these types of request should be lower than regular market prices are observed. Moreover it is seen that job volume of the firm has big effects on the profit.