Bursa siyahı incir (Ficus caric L.) ağaçlarında farklı bodurlaştırma uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of different dwarfing applications on yield and quality in Bursa siyahi fig (Ficus caric L.) trees
  1. Tez No: 436134
  2. Yazar: MEHMET TOMAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜNER SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bursa Siyahı incir çeşidi fidanlarında farklı uygulamaların bodurlaştırma, meyve verim ve kalite özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla planlanan deneme, 2014-2015 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait arazide yürütülmüştür. İncir fidanlarında suni bodurluk yaratmak amacıyla; gibberellik asit inhibitörü olan Prohexadione -Calcium'u 125 ve 250 ppm olacak şekilde farklı iki dozda, bunun yanında toprak seviyesi ile 30 derece açı yapacak şekilde eğimli dikilen ve galveniz tellere bağlanarak yetiştirilen fidanlarda, ayrıca eğme uygulamasının farklı iki dozda (125-250ppm) Pro Ca ile kombine edilmesine ek kontrol dahil toplamda 6 farklı uygulama ile çalışılmıştır. Dal eğme uygulamasının olduğu parsellerde fidanlar 1x1.5 m, diğer uygulamaların yapıldığı parsellerde ise 1x1 m sıra arası ve sıra üzeri mesafe ile dikilmişlerdir. Pro Ca uygulamaları, fidanlarda yeni sürgünler yaklaşık 5 cm uzunluğa geldiği dönemde başlamak suretiyle vejetasyon döneminde iki kez yapılmıştır. Uygulamaların bodurlaştırma üzerine etkisini belirlemek amacıyla, morfolojik; meyve verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla pomolojik gözlemler gerçekleştirilmiştir. Denemede ayrıca fenolojik gözlemlerde de bulunulmuştur. Özellikle boğum sayısı, yan dal sayısı ve en uzun yan dal boyu bakımından en yüksek değerlerin elde edildiği Pro-Ca uygulamalarında, kalite kaybına neden olmadan ağaç başına düşen verimde kontrol grubu incir ağaçlarına göre; 250 ppm Pro-Ca uygulamasında %23, 125 ppm Pro-Ca uygulamasında %43 daha fazla verim alındığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study to specify the effects of different applications for dwarfing, fruit quality and yield on Bursa Siyahı (Black Bursa) Fig Trees was performed between 2014-2015 in the parcel of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Adnan Menderes University. In order to create artificial dwarfing on the fig nursery trees; Prohexadione-Calcium, a giberellin acid inhibitor, was used as 125 and 250 ppm. In addition, nursery trees were planted on 30° angle with ground level and were grown by strapping to galvanized wires. Two different dose applications of curving+Pro-cal were used and there have been 6 different applications in total including the control. The fig nursery trees were planted 1x1.5 m intrarow and above-row in parcels where branch bending applicated and also 1x1 m intrarow and above-row in parcels where other applications made. Pro Ca applications were performed twice on vegetation period, by means of the period when new shoots are 5 cm tall on saplings. Morphological observations for determining of application effects on dwarfing, and pomological observations for determining applications effects on yield and quality were done. ın addition that phenological observations were done. It was revealed that in Pro Ca applications, where the highest values especially in node number, lateral branch number and the longest lateral branch length are, 23% in 250 ppm Pro Ca application and 43% in 125 ppm Pro Ca application more yield was obtained than the control group fig trees in terms of yield per tree without quality loss.