Reducing DRAM access latency by exploiting dram leakage characteristics and common access patterns
DRAM sızma karakteristikleri ve olağan erişim örüntüsünden faydalanarak dram erişim gecikmesinin azaltılması
  1. Tez No: 436169
  2. Yazar: HASAN HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
DRAM tabanlı bellek, bilgisayar sisteminde darboğaz oluşturarak sistemin başarımı sınırlayan en önemli bileşendir. Bunun sebebi işlemcilerin hız bakımından DRAM'lerin çok önünde olmasıdır. Bu tezde, ChargeCache ismini verdiğimiz, DRAM'lerin erişim gecikmesini azaltan bir yöntem geliştirdik. Bu yöntem, piyasadaki DRAM yongalarının mimarisinde bir değişiklik gerektirmediği gibi, bellek denetimcisinde de düşük donanım maliyeti olan ek birimlere ihtiyaç duymaktadır. ChargeCache, yeni erişilmiş DRAM satırlarının kısa bir süre sonra tekrar erişileceği gözlemine dayanmaktadır. Yeni erişilmiş satırlardaki DRAM hücreleri yüksek miktarda yük içerdiğinden, bunlara hızlı bir şekilde erişilebilir. Bu gözlemden faydalanmak için yeni erişilen satırların adreslerini bellek denetimcisi içerisinde bir tabloda tutmayı öneriyoruz. Sonraki erişim isteklerinin bu tablodaki satırlara erişmek istemesi durumunda, bellek denetimcisi yük miktarı yüksek hücrelerin erişilmek üzere olduğunu bileceğinden, DRAM erişim değiştirgelerini ayarlayarak erişimin düşük gecikmeyle tamamlanmasını sağlayabilir. Belirli bir süre sonra tablodaki satır adresleri silinerek, zaman içerisinde çok fazla yük kaybedip hızlı erişilebilme özelliğini yitirmiş satırların bu tablodan çıkarılması sağlanır. Önerdiğimiz yöntemi hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli mimarilerde benzetim ortamında deneyerek, yöntemin başarım ve enerji kullanımı açısından sistem üzerinde sağladığı iyileştirmeleri inceledik.
Özet (Çeviri)
DRAM-based memory is a critical factor that creates a bottleneck on the system performance since the processor speed largely outperforms the DRAM latency. In this thesis, we develop a low-cost mechanism, called ChargeCache, which enables faster access to recently-accessed rows in DRAM, with no modifications to DRAM chips. Our mechanism is based on the key observation that a recently-accessed row has more charge and thus the following access to the same row can be performed faster. To exploit this observation, we propose to track the addresses of recently-accessed rows in a table in the memory controller. If a later DRAM request hits in that table, the memory controller uses lower timing parameters, leading to reduced DRAM latency. Row addresses are removed from the table after a specified duration to ensure rows that have leaked too much charge are not accessed with lower latency. We evaluate ChargeCache on a wide variety of workloads and show that it provides significant performance and energy benefits for both single-core and multi-core systems.