Güvenlik ve mahremiyet haberdar trafik veri üreteci
Privacy and safety aware traffic data generator
- Tez No: 436181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ABUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Veri analizi, kamu ve özel kurum ve kuruluşların karar alma mekanizmasında oldukça etkili olduğu gibi yeni teknolojik gelişmeler için de oldukça faydalı olabilmektedir. Analiz ve çalışmalarda kullanılabilir olan konum verileri, insan hareketleri modellenerek yapay yollardan gerçeğe yakın bir biçimde elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, şehirsel bölge üzerinde hareket eden nesnelerin hareketinin modellenmesi ve hareketleri sırasında bulundukları konum verilerinin üretilmesi için önerdiğimiz yöntem anlatılmaktadır. Şehirsel bölge üzerinde hareket eden nesnenin hareketi için önerdiğimiz modelde: şehirsel bölgenin yol ağı, hız sınırları, hava durumu, trafik yoğunluk durumu ve hareketli nesnenin mahremiyet ve güvenlik tercihleri faktörlerinin nesnenin hareketi sırasında izleyeceği rota seçimine etkili olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmada, önerdiğimiz bu modeli kullanan PaSATDG adında bir konum verisi üreteci de geliştirilmiştir. Bu üreteç, şehirsel bölgenin mahremiyet ve güvenlik unsurlarını göz önünde bulundurarak büyük hacimli trafik verisi üretebilmektedir. Bu üretecin, ilave olarak, kişisel navigasyon kullanım bileşeni de mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Data analysis is very helpful for decision making mechanism of government and private institutions, and also for new technological developments. It is possible to simulate real world traffic of moving objects and use resulting spatio-temporal data for various analysis. In this work, our behavior model of moving objects and location data generation method in urban area are presented. This model takes following relevant issues into consideration: city network, speed limits, weather, traffic density, privacy and safety. An urban area traffic generator, called PaSATDG, which implements our model is developed too. This tool is able to generate bulky trafic data with privacy and safety enforcements. Moreover, the tool has a personal navigation assistant component as well.