Mahremiyet açısından elektronik gözetim ve denetim: Tüketicinin denetimi, gözetimi ve online alışveriş siteleri üzerine bir uygulama
Electronic surveillance and control in terms of privacy: Costomer's control surveillance and an application about online shopping web sites
- Tez No: 141401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı tüketicinin elektronik gözetim ve denetimi olgusunu mahremiyet açısından incelemektir. Elektronik gözetim çağdaş sosyal hayatın önemi giderek artan bir boyutudur ve sosyolojik ve siyasi bakımlardan incelenmesi bir gerekliliktir. Kendisini devlet idaresi, polislik ve güvenlik, kapitalist işyeri ve tüketici piyasasında belli eden ve bu anlamda geniş bir alana etki eden gözetim olgusunun bu çalışmada incelenen bölümü tüketici piyasasındaki gözetimdir. Sıradan insanın elektronik gözetimi konusunu, tüketim, yeni tüketim araçları ve gözetleme teknolojileri konularıyla birlikte ele alan bu tezde, gözetim kuramsal açıdan irdelenmiş, mahremiyet ve yeni teknoloji ilişkisi bağlamında, tüketicinin gözetlenmesi yani denetlenmesi çabalarının, günümüz modern pazarlama anlayışının geldiği noktayla birlikte ortaya çıkan tüketim ideolojisi ve kavramlarıyla birlikte bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmede tüketicinin gözetlenmesi olgusu, sosyal yönetim olarak adlandırılmış ve denetim başlığı altında ele alınmış, elektronik gözetim konusu ise, sadece 'güvenlik ve haber alma' olarak dar anlamıyla değil sosyal ve tarihsel bağlanılan bulunan geniş açılımlara konu olabilecek bir olgu olarak değerlendirilmiştir. Kuramsal ve uygulama olarak temelde iki bölümden oluşan bu çalışmanın uygulama kısmında hem tüketim hem de elektronik gözetim başlığı açısından uygun bir örnek olabileceği düşüncesiyle, siber alanda alışveriş imkanı tanıyan alışveriş sitelerinin mahremiyet politikaları ile ilgilibir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre, sanal ortamda alışveriş imkanı tanıyan sitelerin çoğunluğunun, kişilerin veri mahremiyetini sağlamak açısından yetersizlikler içerdiğini, bu yetersizliklerin temelinin ise, kişisel bilgileri sağlayan sıradan bireyler ile toplayanlar (örgütler) arasındaki güç farkına dayanan asimetrik ilişkiden kaynaklandığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at analyzing the concept of“control and surveillance of customers in terms of privacy. Electronic surveillance is a dimension of contemporary social life, with an increasing importance and it needs to be analyzed sociologically and politically. Surveillance in the market of customers is the analyzed aspect of surveillance, which shows itself in the fields of state, security forces, sector of security, capitalist workplaces and market of consumers, in this study. In this study, where the subject of electronic surveillance of a common person is analyzed theoretically, along with new consumption means and surveillance technologies, the concept ”electronic surveillance“ or in other words control of customers, in terms of the relationship between privacy and new technology, is evaluated with consumption ideology and its concepts, which emerged as a result of the developments in the modern marketing understanding. In this evaluation, concept of customer surveillance is named as social management and treated under the heading of control while concept of electronic surveillance is evaluated as a broad concept which can be the subject of wide approaches with social and historical contexts, not only with its narrow definition of ”security and obtaining information“. In the application part of this study, which is basically composed of two parts, theoretical part and application part, a questionnaire was realized in respect to privacy policies of the shopping web sites that offer the opportunity ofshopping on cyber space, believing that it would constitute an example under the heading of electronic surveillance. According to the findings obtained in this study, it is possible to argue that most of the web sites offering shopping on net have some insufficiencies concerning the privacy of the data belonging to individuals and that these insufficiencies are caused by the symmetrical relationship based on ”separateness of powers" between ordinary people providing the information and organizations collecting the information.