Akıllı etiketlerle gerçek zamanlı olarak kapalı alanlarda konum belirleme
Determining the location in real time with smart tags in closed area
  1. Tez No: 436207
  2. Yazar: HİKMETCAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUHAP ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde GPS sistemleri açık alanlarda çok az hata payı ile konum tespiti yapılabilmesine rağmen kapalı alanlarda konum tespiti için yeterli olamamaktadır. GPS sisteminde bir şehir içerisinde hangi binada olduğunuzu size söylenebilir fakat hangi katta yada odada bulunduğunuz hakkında size bir bilgi verilemez. Örneğin; geniş mağazalar, havaalanları ve konferans salonları gibi kapalı mekanlarda konum tespitinde başarısız olmaktadır. Bu nedenle kapalı mekanlarda bulunan kişilerin konumlarının belirlenmesi ile ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada kişilerin taşıdıkları etiketler, yerel ve genel okuyucular ve sinyallerin değerlendirilip yorumlanabilmesi için bir sunucu kullanılmaktadır. Etiketler kendi içerisindeki akıllı bir algoritma ile okuyucularla haberleşerek farklı güç seviyelerinde 1 saniye aralıkla mesaj paketi göndermektedir. Mesaj paketi; eşsiz bir etiket numarası ve mesajın gönderileceği güç seviye bilgisinden oluşmaktadır. Odalarda bulunan yerel okuyucular bu mesaj paketlerini alarak genel okuyucular üzerinden sunucuya gönderir. Sunucuda toplanan bilgiler değerlendirilerek kişilerin hangi odada bulundukları çıkarımını yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, GPS systems are able to detect location with very little margin of error in public areas. But GPS is not enough for position detection in confined areas. In the GPS system, It can be said that in which building in a city you are but It cannot be said about which the floor or where in the room you are. For example; it cannot give an answer about the whereabouts of the nearest doctor in the hospital in an emergency or wide range of shops and museums, airports and large indoor spaces such as conference rooms. Therefore, many studies are performed for determining the position of people in closed spaces. In this study, a server is used for the interpretation of local and global readers, evaluating signal and the labels carried by the persons. Labels, communicating with the reader with an intelligent algorithm within its is 1 second intervals send message packets at different power levels. Message package; It consists of a unique tag number and power level information to send the message. Local readers in the rooms, taking these messages and send them to the general reader package. General readers send the massage packets they received to the server. Using the information gathered in the server, can give an answer about the persons in which room they were in.