Kullanıcı odaklı davranış güdümlü yazılım geliştirme
User centered behavior driven soft ware development model
- Tez No: 436206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ONAY DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde geliştirilen yazılım projelerinde kullanılabilirliğin ne kadar sağlanabildiği önemli bir konudur. Başarılı bir yazılım geliştirme döngüsü sadece yazılım mühendisliği alanındaki uygulamaların yer almasıyla mümkün değildir. İnsan Bilgisayar Etkileşimi alanından doğmuş kullanılabilirlik kavramının yazılım ile entegrasyonu sağlanamadığı müddetçe o sistem başarılı kabul edilememektedir. Gerçekleştirilen tez çalışmasında bu probleme çözüm bulmak için kullanıcı merkezli ve davranış güdümlü bir yazılım geliştirme modeli olan Kullanıcı Odaklı Davranışsal (KOD) Yazılım Geliştirme Modeli önerilmektedir. Çalışma kapsamında kullanılabilirlik ve kullanıcı merkezli yazılım geliştirme ile ilgili organizasyonlardaki uygulamaların durumunu anlamak ve sonuçlar çıkarabilmek için karma yöntem yaklaşımlarından çeşitleme araştırma metodolojisi uygulanmıştır. Bu doğrultuda bir anket çalışması yapılmış daha sonrasında ise yine ilgili organizasyonlarda çeşitli pozisyonlarda çalışan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirilerek durumun detaylı analizleri gerçekleştirilmiştir. Anket ve görüşme bulguları modelin gelişimine katkı sağlamıştır. KOD Yazılım Geliştirme Modeli ile kullanılabilir yazılımlar geliştirmeyi sağlayacak şekilde yazılım mühendisliği ve İBE alanlarından çeşitli araç ve teknikleri entegre ederek kullanıcı merkezli bir yazılım geliştirme süreci önerilmektedir. Temel olarak model, yazılım mühendisliğindeki çevik yaklaşımlardan gereksinimlerin daha iyi şekilde analiz edilmesini sağlayan DOG (Davranış Odaklı Geliştirme) ve İnsan Bilgisayar Etkileşimi alanından stil kılavuzları, kullanılabilirlik testleri, sezgisel değerlendirme, Wizard Of Oz teknikleri gibi iyi pratiklerin entegre edildiği yinelemeli bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is very important for projects to what extent usability is applied. A successful development life cycle cannot be achieved only with software engineering practices. A development life cycle cannot be considered successful unless integration of usability, a concept introduced by Human Computer Interaction (HCI) field, to software engineering practices is not achieved. In this study, in order to address this problem, User Centered Behavioral (UCB) Software Development Model is proposed. In this study, in order to understand the current situation in the software development companies in terms of usability and user centered software development triangulation methodology of mixed methods is used. A survey is conducted to identify the current status of the software development companies.Besides interviews are conducted with the employees of these companies to make a detailed analysis of the situation. The survey and the interviews have contributed to the development of the proposed model. UCB Software Development Model proposes a software development process in which several tools and techniques from software engineering and HCI are integrated in order to create usable software. In essence, UCB Software Development Model proposes an iterative process that combines Behavior Driven Development (BDD), an agile approach that enables a better understanding and analysis of the requirements, with style guides, usability tests, heuristic evaluation and Wizard of Oz techniques of HCI.