Toz metalürjisi yöntemi ile üretilen AA7075 alüminyum alaşımına Ti ve B4C ilavesinin korozyon ve elektrik iletkenliğine etkisinin incelenmesi
An investgation the effects of addition Ti and B4C on corosion and electrical conductivity of produced by powder metallurgy method AA7075 aluminium alloys
- Tez No: 436237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÖZYÜREK, DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, T/M yöntemiyle üretilen AA7075 alaşımına (Ti ve B4C) ilave edilerek üretilen Al kompozitlerin korozyon ve elektrik iletkenliğine etkisi incelenmiştir. Al kompozit malzemeler, AA7075 alaşımına farklı oranlarda (%2, %4 ve %6) Ti (in-situ), (%3, %6 ve %9) B4C (ex-situ) ve %4 Ti sabit (%3-6-9 B4C) ile %9 B4C sabit (%2-4-6 Ti) (hibrit) ilave edilerek üretilmiştir. Hazırlanan kompozit tozlar, 600 MPa basınç altında soğuk preslenerek ön şekillendirilmiştir. Ön şekillendirilmiş parçalar atmosfer kontrollü (argon) ısıl işlem fırınında 580 0C de 240 dakika sinterlendikten sonra, fırın ortamında soğutulmuştur. Sinterleme işleminden sonra üretilen numuneler tarama elektron mikroskobu (SEM+EDS), X-ışını kırınımı (XRD), yoğunluk ölçümleri, korozyon ve empedans ölçümleri ile elektrik iletkenliği ölçümleri yapılarak karakterize edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda yapıda TiAl3 parçacıklarının oluştuğu belirlenmiştir. B4C takviyeli kompozitlerin yoğunluklarının, takviye elemanlarındaki artışa bağlı olarak azaldığı gözlenmiştir. Korozyon testleri sonucunda, en yüksek korozyon hızının ex-situ kompozitlerde olduğu belirlenmiştir.B4C oranının artıkça korozyon hızının (akım yoğunluğu oluşması) arttığını (yaklaşık iki kat) göstermektedir. Elektrik iletkenlik ölçümlerinde ise in-situ ve ex-situ olarak üretilen alüminyum kompozitlerin %IACS değeri, kompozite ilave edilen miktar (%) arttıkça azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect on corrosion and electrical conductivity of Al composite which is produced with adding Ti and B4C produced with the method of T/M to AA7075 alloy was investigated. Al composite materials were produced by adding different amount of (2%, 4%, and 6%) Ti (in-situ), (3%, 6% and 9%) B4C (ex-situ), and fixed amount of 4%Ti and changed amount of B4C (3-6-9 %B4C) fixed amount of 9% B4C Ti and changed amount of (2%, 4%, and 6%) Ti (hybrite). The prepared composite powders were pre-formed by cold-pressed under 600MPa pressure. The pre-formed samples were sintered in a atmoshphere (Argon) controlled heat treatment furnace at 580 C for 240 minutes and then they were cooled in the furnace. After sintering, the produced samples were characterised by scanning electron microscope (SEM+EDS), X-ray diffraction (XRD). Density, corossion and empedance, conductivity of electricity were measured. As a result of studies it was observed that formed of TiAl3 particles in the structure. It is observed that the density of composites, reinforced with B4C, was decreased due to an increase in the reinforcement phase. in the corrosion test results, the highest corrosion rate was determined on ex-situ composites. It was observed that the corrosion speed (the formation of current density) increased (about 2 times) with increasing B4C amount. In the measurements of conductivity of electricity, the %IACS rate of in-situ and ex-situ aluminum composites decresed with increasing amount (%) to the composite