Sn-Zn-(xAl) üçlü kurşunsuz lehim alaşımlarının ıslatma özelliklerinin incelenmesi
A research about the effect of different alloyi̇ng elements on wetting property of alloys on Sn-Zn –based solder alloys
- Tez No: 436238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÖZYÜREK, YRD. DOÇ. DR. AHMET MUSTAFA ERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ikili Sn-9Zn ötektik kurşunsuz lehim alaşımına farklı oranlarda (% wt) Al ilave edilerek üretilen Sn-9Zn-XAl üçlü kurşunsuz lehim alaşımlarının ıslatma davranışları incelenmiştir. Sessile damla yöntemi kullanılarak alaşımların temas açıları ölçülmüştür. Alaşımların mikro yapıları, yapıda oluşan inter-metalik fazlar (IMC) ve ergime sıcaklıkları optik mikroskop ve tarama mikroskobu (SEM+EDS), X-ışını kırınımı (XRD) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile karakterize edilmiş, alaşım elementlerinin mikro yapı üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, Sn-9Zn-XAl alaşımlarının mikro yapı incelemelerinde Al zengin bölgelerin olduğu tespit edilmiştir. Sn-9Zn-XAl alaşımları için yapıda farklı bir faz oluşumuna rastlanmamıştır. En düşük ergime sıcaklığı Sn-9Zn-0,5 Al ile Sn-9Zn-0,7Al alaşımlarında, 200,9°C olarak ölçülmüştür. Sn-9Zn-XAl alaşımlarının ıslatabilirlik kabiliyetlerinin oksitlenme sebebiyle kötüleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the wetting behaviours of Sn-9Zn-XAl ternary lead-free solder alloys made by adding Al to binary Sn-9Zn eutectic lead-free solder alloy in different rates (wt%) were examined. Contact angles of the alloys were measured by using Sessiledrop process. Micro structures of alloys and intermetallic phases occurring in the structure (IMC) were characterized with fusion heat optic microscope and scanning microscope (SEM+EDS), X-ray diffraction (XRD) and differential scanning calorimeter (DSC), effects of the alloy elements on the microstructure were defined. In the result of the study carried out, it was observed that Al rich zones ocured in the micro structure examinations of alloy. A different phase for Sn-9Zn-XAl alloys in the structure was not observed. The lowest melting temperature was measured as 200.9 °C for Sn-9Zn-0.5 Al and Sn-9Zn-0.7Al alloys.