Türkiye'de biyokütle enerji kaynaklarının araştırılması ve OECD ülkeleri ile karşılaştırılması
Investigation of biomass energy resources in Turkey and comparison with OECD countries
- Tez No: 436241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERSÖZ, DOÇ. DR. SEMRA BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, enerji ve yenilenebilir enerji konuları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı; OECD ülkelerinin biyokütle kaynaklı elektrik enerjisi üretiminin araştırılması, bunu etkileyen değişkenlerin etkinlik derecesinin belirlenmesi ve Türkiye'nin konumunun araştırılarak gerekli stratejilerin belirlenmesine katkıda bulunmaktır. Yenilenebilir enerjinin önemi anlatılarak yenilenebilir enerjilerden biyokütle enerjisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Biyokütlenin dünya ve Türkiye açısından önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın uygulama kısmında OECD ülkelerinin biyokütleden enerji üretimleri öncelikle kümeleme yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Kümeleme analizi sonucunda; OECD ülkeleri 3 gruba ayrılmıştır. Öne çıkan ülkelerin ise ABD, Almanya ve Japonya olduğu görülmüştür. Ayrıca OECD ülkelerini biyokütle ve atıklardan elde edilen enerji üretimleri ile karbondioksit salımı ve birincil enerjil tüketimleri arasında ilişkileri ortaya koyabilmek amacıyla, sınıflayıcı modellere ilişkin analiz yapılmıştır. Söz konusu değişkenler arasında sınıflayıcı modellerden, regresyon ve korelasyon analizi ve karar ağacı analizi yapılmıştır. Biyokütle ve atıklardan elektrik enerjisi üretim miktarı ile birincil enerji tüketimi miktarı arasında yüksek düzeyde bir ilişki, karbondioksit salınımı ile orta düzeyde bir ilişki görülmüştür. Yapılan karar ağacı analizi sonucunda ise, bu değişkenlerin biyokütle ve atıklardan elektrik enerjisi üretimine olan etkileri araştırılmıştır. Birincil enerji tüketiminin, biyokütle ve atıklardan elde edilen enerji üretimi üzerinde etkili bir değişken olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, energy and renewable energy issues were discussed. The purpose of the study; investigation of biomass energy power generation in the OECD countries, to determine the variables that affect it and to investigate the extent of the activities of Turkey's position is to contribute to the identification of the necessary strategies. The importance of renewable energy is described. Biomass energy is discussed in detail. The importance of biomass has been emphasized Turkey and the World. In the implementation of the study; energy production from biomass in OECD countries first were compared with clustering method. According to the cluster analysis results; OECD countries are divided into 3 groups. USA Germany and Japan are leadind contries. In addition; classifier model analysis is performed in order to reveal the relationship between carbon dioxide emissions and primary energy consumption with the production of energy derived from biomass and waste in OECD countries. Regression analysis, correlation analysis and decision tree analysis from the classifier models among these variables were made. High level correlation was observed between the electric power generation amount from biomass, waste and primary energy consumption amount. Moderate correlation was observed with carbon dioxide release. According to the decision tree analysis results; the effects on electricity production from biomass and waste of these variables were researched. As a result; primary energy consumption was effective variable on the production of energy from biomass and waste.