Plastik hacim kalıpçılığında tasarlanan ve kalıplanan ürün farklılıklarının iyileştirilmesi
Improvements of differeneces between designed and molded product in plastic injection molding
  1. Tez No: 436242
  2. Yazar: HAKAN MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET GÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Su arıtma cihazları filtrelerindeki su geçişleri, yuva kapak parçası adı verilen parça üzerinden geçerek gerçekleştirilmektedir. Yuva kapak parçasına filtre montajında sızdırmazlık gereksinimi nedeniyle o-ringler kullanılmaktadır. Plastik enjeksiyon sonrası oluşan çarpılmalar nedeniyle yuva kapak parçasında o-ringlerin olduğu kısımda su kaçırması gözlemlenmektedir. Sızdırma probleminin çözülmesi için ilgili ürün sistematik tasarım sürecine tabi tutulmuş, kavramsal tasarım ile kalın cidarlı parçalara enjeksiyon işlemi sırasında oluşan çarpılmanın giderilmesi amaçlanmıştır. Tezde, bu kapsamda oluşturulan kavramlar üzerinde çarpılma yerinin ve miktarının tespiti yapılmış, kavram tasarımda seçilen ürüne göre enjeksiyon kalıp tadilatları yapılmıştır. Ürünün tasarımı kadar enjeksiyon işlem parametreleri ürünün kalitesine etki ettiğinden dolayı eniyilenim değerlerin belirlenmesi gerekmektedir. Enjeksiyon işlem parametrelerden kaynaklı üründe meydana gelebilecek hatalar için kılçık diyagramı hazırlanıp, çarpılmaya etki eden parametreler belirlenmiştir. Taguchi deneysel tasarım yöntemi ile, enjeksiyon işlem sınır parametreleri eniyilenmiş ve çarpılma asgariye indirgenmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen ürün tasarımı ve seçilen enjeksiyon parametreleri çerçevesinde en etkin parametre ütüleme zamanını olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre %69 oranında çarpılma azaltılmış ve montaj edilen parça ile sızdırmazlık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In water treatment devices, water passages is carried out through the housing cap part of the filters. O-rings are used due to the sealing requirement in the assembly of housing cap part with filter. Water leakage is observed in the O-ring area in the housing cap due to the warpage that occurs after the plastic injection. Related product is subjected to systematic design process to solve the leakage problem. Elimination of warpage on the thick-walled parts that occurs during the plastic injection process is intended with conceptual design. In the thesis, the location and amount of the warpage is determined on the concept created in this context. Based on the selected product in the concept design, injection mold modifications were made. Because injection process parameters affect the quality of the product as well as the design of the part, it is necessary to determine the optimization values. Fishbone diagram that includes the errors occurred on the welded parts due to the injection molding process parameters was prepared and the parameters that affect the warpage are determined. Optimized injection molding parameters were determined within the limits of process parameters by applying Taguchi experimental design method to the injection molding process parameters so warpage was minimized. Consequently, holding time was determined as the most effective parameter in selected injection molding process parameters in design. According to obtained results, the warpage was reduced as a ratio of 69% and sealing was provided on the assembled parts.