Web tabanlı kompleks ağ simülatörü tasarımı
Design of the web-based complex network simulator
  1. Tez No: 436254
  2. Yazar: GÖKHAN KUTLUANA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzün popüler çalıma alanlarından olan kompleks ağlar, gerçek dünyada var olan birçok kompleks sistemi ifade etmek için kullanılırlar. Kompleks ağlar üzerine yapılan çalışmalar; ağların analiz edilmesi, modellenmesi ve görselleştirilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, bilinen temel kompleks ağ modellerinin ve bu modeller arasında gerçekleşen dönüşümler sonucunda oluşan ağların analizi yapılmış ve bu modeller geliştirilen web tabanlı uygulamayla görselleştirilmiştir. Barabási-Albert, Erdős-Rényi ve Düzenli Ağ modelleri arasında dönüşümler gerçekleştirilmiştir. Bu dönüşümlerin sonucunda, kümelenme katsayısı, ortalama yol uzunlukları ve derece dağılımı özelliklerinin değişimi çıktı olarak verilmiştir. Ayrıca kurulum gerektirmeyen web tabanlı uygulama ile bu modeller ve aralarındaki dönüşümler kolay erişilebilir ve eğitilebilir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complex networks, as a popular field of study, are used for explaining many complex systems in the real world. Studies on complex networks have mostly focused on the modeling, analysis and visualization of the networks. In this study, the analyses of well-known complex network models and the networks resulting from transformations defined among these models are performed. These networks are also visualized by the web-based app we have developed. Transformations among Barabási-Albert, Erdős-Rényi and Regular Network models are carried out. As a result of these transformations, the clustering coefficient, the mean path lengths and degree distribution properties are given as output. Furthermore, these models and the transformations among them have been easily accessible and educatable by the developed web-based app that does not require installation.