Trafik ışık optimizasyon sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of traffic light system optimization
- Tez No: 436253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Trafik sistemi çok sayıda akıllı bileşenin (sinyaller, araçlar, sensorlar ve yayalar)yerel düzeyde birbirleriyle iletişimi olan üst düzeylerde ortak davranışlar sergileyen, karmaşık bir sistemdir. Şehirlerde trafik kavşaklarında yetersiz trafik ışığı kontrol sistemlerinin doğal sonucu olarak gereksiz gecikmeler ve zaman kayıpları, ışıklarda rölantide çalışan motorun fazla yakıt yakması ve atmosfere salınan sera gazı emisyonlarının artmasına sebep olmaktadır. Yukarıda bahsedilen trafik problemlerini gidermek için birçok sistem geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir. Trafik optimizasyon sistemleri için geliştirilen yöntemlerden başlıcaları, önceden süreleri belirlenen sabit zamanlı ışık sistemleri, yeşil dalga ışık sistemleri ve gerçek zamanlı trafik ışık optimizasyon sistemleridir. Bizim yaptığımız çalışmada yukarıda bahsedilen bu sistemlerin, Karabük – Safranbolu güzergahında, farklı yoğunluklarda, gerçek veriler üzerinde testler yapılmıştır. Yapılan bu testler sonucunda gerçek zamanlı trafik ışık optimizasyon sistemlerinin sabit zamanlı ve yeşil dalga ışık sistemlerinden daha iyi sonuçlar verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic system is a complex system where a lot of smart components which include signals, vehicles, sensor and pedestrian have communication skills with together on local level and act in a particular manner on high level. Insufficient traffic light control system on intersections brings about unnecessary delays and waste of time, extremely oil firing of engine which run idle mode on lights and increasing greenhouse gas emission. Various systems have been developed in order to overcome these traffic problems. These are the primary developed methods for the traffic optimization systems: fixed time period systems of lighting where time is pre-determined, greenwave lighting system and real time optimization system of traffic light.Real data has been gathered on Karabuk-Safranbolu route to test above systems for different data density. The results of these tests on data show that real time traffic light optimization systems get better results than fixed time period and greenwave lighting systems.