Ege bölgesinde seçilmiş bir yörede besi sığırcılığının ekonomik analizi ve faaliyet sonuçları
  1. Tez No: 4364
  2. Yazar: ŞULE ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
91“Ege Bölgesinde Seçilmiş Bir Yörede Besi Sığırcılığının Eicon om ik Analizi ve Faaliyet Sonçları”adlı“bu çalışmanın ana amacı araştırma kapsamına alman yörede besi sığırcılığı yapan işletmelerin ekonomik analizini yaparak faaliyet sonuçlarını incelemektir. Araştırma j^öresi olarak Kemalpaşa ilçesi ve civar köyleri seçilmiştir. Aynı yörede bulunan besicilikle uğraşan 50 işletmeci ile görüşülmüştür. Anketlerde 1986-193? üretim ylı esas alınmıştır. İşletmecilerden anket yolu ile toplanan veri lerden yararlanılarak işletmelerin analizi yoluna gidilmiştir. Analiz aşamasında işletmeler devre kapasitelerine göre dört gruba ayrılmıştır. Analizde, öncelikle aile nüfusu ve iş letmelerde işgücü kullanım durumu ortaya konmuş, sermaye miktar ve kompozisyonu, işletme arazileri ve kullanılış şekli incelen miştir. Toplam işletme arazisi içinde tarla arazisinin daha bü yük bir pay aldığı görülmüştür. İşletmelerin hiçbirinin çayır- mer'a arazisine sahip olmayışı dikkati çekmiştir. Etüt edilen işletmelerde hayvancılık durumu ayrı bir başlık altında incelen miş, iş ve irat hayvanları ayrı ayrı İnceleme kapsamına alınmış tır. İşletmelerin faaliyet sonuçları incelenirken bitkisel ürünlerin ekim ve dikim alanları ile üretim miktarları belirlen miş, elde edilen brüt üretim değeri ve direkt masraflar hesap landıktan sonra üretim dallarına ait brüt marjlar önce toplam olarak daha sonra da teknik birim başına düşen miktarlar ola rak hesaplanmıştır.92 işletmelerin faaliyet sonuçları incelenirken net hasıla, tarımsal gelir Gibi gelir ölçütleri de hesaplanmış¬ tır. IClde edilen tarımsal gelirin yeterli olup -olmadığı, tarımsal gelirden öz sermayenin faiz karşişılıgı ile aile işgücü karşılığı toplamının çıkarılması suretiyle saptanmış¬ tır. Tarımsal gelir yalnızca III.grup işletmelerde yeterli¬ dir. İşletmelerde başarı durumu dekara düşen net hasıla üze¬ rinden saptanmış, ancak işletme arazisine sahip olmayan beş işletme analiz dışı bırakılmıştır. Analize tabi tutulan -fj-5 işletmenin 25'înin başarısız, 2'sinin orta dereceli başarılı, kalan 13'inin ise başarılı olduğu görülmüştür. Üreticilerin sorunlarına ilişkin ”başlıca bulgular ise işletme bünyesinde yem üretiminin yeterince yer almaması, yem fiyatlarının canlı hayvan fiyatlarına gör yüksek oluşu ve sa¬ tış bedellerinin özellikle resmi kuruluşlar tarafından gecik¬ meli ödenmesi şeklinde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
93 SU! IH A“RY The ıtıain purpose of the reserach narned ”Economic Analysis an d Activity Resul ts of Çat ti Q.?attcning in a District of Aegean Pîegion“ is to study activity results cf cattle fattening faraş in the region by meaııs of their economic analysis. Kemalpaşa coıınty and the surroundir.g village v;ere selected as the research area. 50 cattle fat¬ tening.farına y/ere interviexs/ed and 1986-1937 production year's data 'vere ccllected fer tlıis research. Dur in g the analysis farrıs iver e classified into four groups according to their caatle housinç capacities. Population and labor potential and usage, capital composition of the farms and araount of farın lands and their utilization v/ere studied. it vvas seen that fields constitute the largest pcı-tion of the farrn lands. Tt is noticable that nöne of the farms had pasture nor meadov;s. Eoth the draft animals and livestock activities of the farms v;ere stııdied under 'a different headings. Activity results of the faraş such as crop acrrages, crop production amounts, value of the total production, variable costs and gross-margins \vere determined. A~.nongst- the activity results related to incorae criteria, such as net earnings and net farra income \vere calculated. Suf ficiency of net farn in c on e rere discussod -”ith the suni of the o r/n e d capital in ter es ts and value of fauily labor. Onl5r in the t h ir d group the average net incomes "rere fourıd to be sufficient.Degreas of snccess...ıere determined according t