Ev ve işyerleri için rüzgâr ve fotovoltaik otonom hibrit güç sistemlerinde enerji uygulaması
Energy application of wind – photovoltaik autonomous hybrid power systems for home and workplace
  1. Tez No: 436402
  2. Yazar: VOLKAN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÖKREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizde, alternatif enerji kaynaklarına son zamanlarda yönelim artmış, enerji ihtiyacı günden güne yenilenebilir enerji kaynaklarında karşılanmaya başlanmıştır. Yenilenebilir enerji potansiyelinin yüksek olduğu ülkemizde bu potansiyelin kullanılması giderek önem kazanmaya başlamıştır. Ev ve işyerleri için bu potansiyeller kullanılarak veya firmaların üretmiş oldukları rüzgâr türbini ve güneş panelleri seçilerek sistem tasarımı yapabilen program yok denecek kadar azdır. Bu çalışmada; öncelikle bir evin veya işyerinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı göz önünde bulundurularak programda hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda il bazında rüzgâr ve güneş enerjisinden en etkin bir şekilde faydalanabilmek amacıyla elde edilen ölçüm sonuçları hazırlanan yazılımda değerlendirilmiş, enerjinin en verimli bir şekilde elde edilebilmesi için kullanılması gereken güç sisteminin seçimi yapılmıştır. Bu sayede sistemin kurulması sırasında yanlış seçimler sonucu meydana gelecek olan maliyet artışı en aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde piyasada bulunan rüzgâr türbin firmalarının üretmiş oldukları türbinlerin güç eğrileri çıkartılıp yazılıma tanıtılmıştır. Hangi firmanın rüzgâr türbini seçilirse seçilsin yazılımın içerisinde kayıtlı güç eğrilerinden faydalanılarak üretecekleri enerji miktarı doğrultusunda bir uygulama programı yazılmıştır. Son bölümde ise firmaların ürettikleri güneş panelleri temel alınarak fotovoltaik sistem kurulurken gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Bu doğrultuda firmaların ürettiği güneş paneli ve invertör, batarya seçimi yapılmıştır. Uygulama programı hazırlanırken seçilen ilin güneşlenme süresi ve ortalama rüzgâr hızı göz önünde bulundurulmuştur. Uygulama programı ile bir ev veya işyerine kurulacak sistem kararı hızlı, kolay ve anlaşılır bir şekilde yapılabilecek gereksiz maliyetler azaltılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, recently increased orientation to alternative energy sources, energy requirements were met by the day in renewable energy sources. Our country is a high potential of renewable energy is gaining increasing importance in the use of this potential. This wind turbine for homes and businesses which have been produced by selecting the potential for using solar panels or the company and is almost no program enabling system design. In this study; amount of energy required by a first home or workplace is calculated considering the application program. Calculation results in the province on the basis of wind and measurement results were evaluated prepared software obtained in order to benefit most efficiently from solar energy, the choice of energy most efficiently in power systems should be used to obtain are made. In this way, the wrong choices that will result in cost increases occur during the installation of the system is intended to be minimized. In the second part of the study, the turbines that produce wind turbines have been removed and power companies in the market curves were introduced software. Which company's wind turbine application program in accordance with the amount of energy they produce by utilizing the power curve registered in selected if you selected software is written. In the last part, based solar panel photovoltaic system produced by the company installing the necessary calculations it has been made. In this regard, the companies that produce solar panels and inverters, battery selection is made. Application program prepares selected provinces of sunshine duration and average wind speed is taken into consideration. A decision will be installed at your home or workplace system with application programs quickly, unnecessary costs that can be done in an easy and understandable way will be reduced.