Çevreselveriler ile gerçek zamanlı nesnelerin interneti uygulaması
Real time internet of things application with environmental data
- Tez No: 436403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÖKREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), çevremizdeki fiziksel olayları kontrol etmemizi ve takip ederek analiz etmemizi sağlayan cihaz, yazılım ve erişim hizmetlerini kapsayan bir iletişim ağıdır. Bu fiziksel olaylar, üretim süreçleri, enerji şebekeleri, hasta takip sistemleri, geri dönüşüm süreçleri, taşımacılık, akıllı binalar, alışveriş vs. gibi alanlardaki ölçülebilir büyüklükler veya kontrol sistemleri olabilir. Ayrıca bu ağda bulunan cihazlar ve algılayıcılar insan-makine, makine-makine (M2M) iletişimi kurabilen organizmalardır. Bu organizmaya dâhil olan cihazların ürettiği Büyük Veriyi analiz etmek ve bu verilerin güvenliğini sağlamak üzerine birçok çalışma bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında Nesnelerin İnternetine genel bir bakış atılmakta, önceki çalışmalarla tespit edilen uygulama alanları incelenmekte, nesneler interneti ağlarında karşılaşılan güçlükler tartışılmakta ve Bilinçli Nesneler oluşturmak adına Bilinç Katmanı yapısı yeni bir olgu olarak önerilmektedir. Bu doğrultuda Makine Öğrenimi algoritmalarının kullanılabilmesi için gerekli veri setlerini oluşturmak amacıyla hareketli cihazlarda veya sabit internet bağlantısının bulunmadığı ortamlarda kullanılabilecek Nesnelerin İnterneti Nesnesi uygulaması oluşturulmuştur. Oluşturulan bu uygulamadaki nesne çevreden topladığı verileri ve konumunu gerçek zamanlı olarak Bulut Bilişim sunucusuna aktarmaktadır. Ayrıca Bilinç Katmanı yapısı oluşturulmuştur. Bulut Bilişim sunucusuna iletilen veriler bu katmanda işlenmekte, bunun sonucunda makine-makine iletişimi kurularak ilgili nesnenin bu doğrultuda davranması sağlanmaktadır. Ayrıca aktarılan bu verilerin gerçek zamanlı olarak gözlenmesini gerçekleştirecek bilgisayar arayüzü tasarlanmıştır. Vincenty formülleri kullanılarak, oluşturulan cihazın belirlenen mesafe sınırlarına girdiğinde kullanıcıya/kullanıcılara sms olarak bildirimde bulunması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet of Things (IoT) is the communication network that allows us to control the physical events in our environment and to analyze with monitoring them, which is covering with software, access services and devices. These physical events would be measurable attributes or control systems that production processes, energy networks, patient monitoring systems, recycling processes, transportation, smart buildings, shopping, retails etc. in such areas. Additionally devices and sensors in this network are organisms, which can be established communication between human-machine and machine-machine (M2M). There are several studies to analyze Big Data that is produced by the devices included in this organism and ensuring the safety of the data. In this work, an overview of Internet of Things, application fields are examined, which have been identified by previous studies, the problems in Internet of Things network is discussed, and Conscious Things in order to build structure of Consciousness Layer are referred. Accordingly, Thing of IoT as a application, which can be used for mobile devices or in the absence of a fixed internet connection line, is created to generate a data set for Machine Learning algoritms. The Thing transmits the data, which is collected from the enviroment and its location according to gps, to Cloud server in real time. Furthermore Consciousness Layer structure is built. In this layer Cloud data transmitted to the server is being processed, accordingly the object of establishing M2M communication is provided to act upon it. Further, a pc interface is designed to monitor the data in real time. When the device entrences the specified distance circle area limits by found Vincent formulas, it gives the notification to user/users by sending sms.