Kırsal alan koşullarında kırsal gençliğin yaşam memnuniyetleri ve gelecek beklentileri:Tokat ili örneği
Under conditions of rural area, life satisfaction and future expectations of rural youth: A case study for Tokat province
- Tez No: 436420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gençlerin, gelecek için oluşturacakları hedefler ve beklentiler, mevcut koşulları çerçevesinde şekillenmektedir. Bu durumda, var olan koşullar sadece bugünlerini değil, geleceklerini de etkilemektedir. Ayrıca gençlerin yaşamlarından duydukları memnuniyet ve gelecekle ilgili hedefleri, kırsal alanın geleceğini de şekillendirmektedir. Tokat'ta kırsal yaşam biçimi devam etmektedir ve bu alanda tarım halen önemli bir geçim kaynağıdır. Bu çalışmada temel amaç; Tokat İli Merkez İlçe kırsal alanında yaşayan gençlerin, mevcut koşulları, hayattan memnuniyetleri, mutluluk düzeyleri, gelecek yaşama dair güven, umut, beklenti ve hedeflerinin belirlenmesi, yaşam memnuniyetlerinin hangi faktörlerle ilişkili olduğunun ortaya konmasıdır. Araştırmanın ana materyalini, Tokat İli Merkez İlçeye bağlı köylerde 15-24 yaş arası gençlerle, yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen anket çalışması verileri oluşturmaktadır. Araştırmanın yapılacağı köyler, Merkez ilçeye bağlı köyler arasından gayeli örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Seçilen köylerde, belirlenen yaş aralığındaki 200 gençle çalışılmasına karar verilmiştir. Bu örnek hacmini belirlenmesinde gayeli örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Hazırlanan anket formları çerçevesinde elde edilen veriler, frekans ve oransal dağılımlar, ortalama, maksimum, minimum değerler yardımıyla ve ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, lise üzeri eğitime devam edenlerin oranı oldukça düşüktür. Gençlerin bir kısmı eğitimlerini yarıda bırakmıştır. Gençler ailelerini daha çok orta gelirli olarak tanımlamışlardır. Gençlerin %56,0 yaşamlarından memnuniyetleri konusunda net bir fikre sahip olmayıp, kararsız olanlar grubunda yer almışlardır. Yaşamdan, dolayısıyla bulundukları koşullardan memnun olduğunu belirtenlerin oranı %20,3 iken, memnun olmayanlar %23,5 oranındadır. Gençlerin en önemli sorunlarının işsizlik ve eğitim olduğu görülmüştür. Köy koşullarının sınırlı, eğitim koşullarının yetersiz olduğunu düşünen ve ilerde meslek olarak çiftçilik yapmak istemeyen gençlerin oranı (%81,0) oldukça yüksektir. Tüm bunların yanında köy ortamının, samimiyet, içtenlik, doğaya yakınlık gibi olumlu yanlarının olduğunu düşünen gençlerin oranı yüksektir. Gençlerin geleceklerini en fazla güvence altına alacağını düşündüğü üç faktör; meslek, eğitim ve sigortalı olmaktır. Gençlerin yaşamdan memnuniyetleri ile eğitim durumu, gelir düzeyi, yaşam standardı ile ilgili bazı kriterler, aile yapısı, köy koşulları ve iş olanakları gibi faktörlerin ilişkili olduğu belirlenmiştir. Eğitimini yarım bıraktığını ifade eden gençler arasında yaşam memnuniyetinin daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Young people's prospective goals and expectations from the future are shaped by current conditions. This means that the existing conditions affect not only their present, but also their future. In addition, young people's satisfaction with their lives and prospective goals shape the future of rural areas as well. In the province of Tokat, the rural lifestyle continues, and agriculture is still a source of income. The main aim of this study was to determine the current conditions, satisfaction with life, happiness levels and confidence, hope, expectations and goals for the future of young people who live in rural areas in the province of Tokat, as well as the factors that correlated with their satisfaction with life. The main data source of the study was a survey that was administered during interviews with young people between 15 and 24 years of age who lived in villages of in Tokat. The villages were chosen using purposeful sampling. The researcher decided to work with 200 young people in the determined age interval who lived in the villages selected. The sample size was also determined using purposeful sampling. The study data derived from the survey forms were analyzed using frequencies, ratios, means, maximum and minimum values and chi square analysis. This study found that the rate of participants who continued their education after high school was very low. Some of the participants dropped out of the school and did not complete their education. They mostly described the incomes of their families as moderate. Of the participants, 56,0% did not have a clear opinion about their satisfaction with life and were included in the undecided group. Of them, 20,3% said that they were satisfied with the conditions they were in, and 23,5% said that they were not satisfied with their conditions. It was found that the most important problems of the young people were unemployment and lack of education. The rate of the young people who think that the conditions in the village were restrictive, that educational conditions are insufficient and who planned to become farmers was very high (81,0%). A high rate of the young people thought that the village environment had many positive sides such as sincerity, frankness and being close to nature. The participants believed that profession, education and having social insurance were the three factors that would best guarantee their futures. It was determined that the participants' satisfaction with life was correlated with some criteria, including education level, income level and living standards, and factors such as family structure, village conditions and job opportunities. It was also found that satisfaction with life was lower among young people who had not completed their education.