Sıcaklık kontrollü termoelektrik yatay atık ısı jeneratörü tasarımı
Design of temperature controlled thermoelectric horizontal waste heat generator
  1. Tez No: 436422
  2. Yazar: OĞUZHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda enerji ihtiyacının hızlı bir şekilde artmasıyla yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük öneme sahip olduğu günümüzde atık ısıların değerlendirilmesi de önem arz etmektedir. Termoelektrik jeneratörler atık ısının doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülerek geri kazanımı konusunda en önemli teknolojidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte termoelektrik malzemelerin verimlerinde önemli derecede artışlar sağlanmıştır. Bu çalışmada, geliştirilen yeni sistemler sayesinde çimento ve tuğla fabrikalarındaki fırınlardan, soğutma bacalarından, ekmek fırınlarından, sobalardan çıkan atık ve atıl ısılar tekrar sanayiye kazandırılmaya çalışılmaktadır. Ekonomik katkının yanında çevre kirliliğinin azalması ve çevre dengesi gözetilmektedir.Bu kapsamda 100 °C sıcaklık farkında 7 W güç üreten 5 adet termoelektrik modüller kullanılarak teorik olarak 35 W'lık bir jeneratör tasarlandı. Tasarlanan jeneratör ile 91 °C'lik sıcaklık farkı meydana geldiğinde yük direnci 12 Ω olarak ayarlandığında maksimum güç transferi sağlandı ve güç 29.24 W olarak ölçüldü. Termoelektrik jeneratör verimi ise % 4.8 olarak hesaplandı. Yapılan deneylerle ilgili sonuçlar tablolar ve grafikler halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the worldwide rapid increase of the energy demand in recent years, there is need for new sources of energy. Nowadays, renewable energy sources is of great importance also evaluation of waste heat important too. The thermoelectric generators are the most important technologies for the recovery of waste heat is converted directly into electrical energy. With the development of technology substantial increases have been achieved in the efficiency of thermoelectric materials. Thanks to the new developed systems in this study through the oven in cement and brick factories, the cooling chimney, bread from the oven, and laid waste heat from industrial furnaces is trying to win again. Besides the economic benefits, the reduction of environmental pollution and environmental balance is sought. In this context, theoretically a 35 Watt generator in 100 °C temperature difference 7 Watts power generating was being designed by using 5 pieces of thermoelectric modules. When the designed generator with 91 °C temperature difference occurs load resistance of 12 Ω was set to provide maximum power transfer and power was measured as 29.24 Watts. The thermoelectric generator efficiency was calculated as 4.8%. The results related to the experiments are shown in tables and graphs.