Hasat sonrası UV-C ve yenilebilir yüzey kaplama uygulamalarının kiraz meyve kalitesi ile muhafaza süresi üzerine etkileri
Effects of postharvest UV-C and edible coating treatments on fruit quality and storage period of sweet cherry
- Tez No: 436460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, 0900 Ziraat kiraz çeşidine ait meyvelere hasat sonrası MAP, UV-C ve yenilebilir yüzey kaplama materyali uygulamaları yapılarak, kiraz meyve kalitesi ve muhafaza süresi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan uygulamalar sonrasında meyveler soğuk hava deposunda 0 ℃'de %85–95 oransal nemli ortamda 4 hafta süre ile muhafaza altına alınmıştır. Muhafaza periyodu süresince 7 gün aralıklarla alınan meyve örneklerinde çeşitli fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Çalışmada uygulamalar sonrasında, meyve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla, meyvelerde ağırlık kaybı, meyve sertliği, suda çözünür kuru madde miktarı, titre edilebilir asitlik değerleri, pH içeriği, toplam fenolik madde miktarı, toplam antosiyanin miktarı, toplam antioksidant miktarı, solunum hızı, çürüme oranı ve dış görünüş değerleri belirlenmiştir. Araştırmada, uygulamalara göre değişen oranlarda ağırlık kayıpları ve suda çözünür kuru madde oranında artış, meyve sertliğinde ve titre edilebilir asit miktarında azalmalar tespit edilmiştir. Muhafaza süresi sonunda en yüksek pazarlanabilir nitelikteki olan meyve oranına MAP (Modifiye atmosfer paketleme), Alginat, UV-C+Kitosan, UV-C+Alginat ve UV-C+MAP uygulamalarında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, postharvest treatments of MAP, UV-C and edible coating treatments were applied to cv. Sweet cherry 0900 Ziraat and their effects on quality and storage period of sweet cherry were examined. After postharvest treatments, fruit were stored under cold storage at 0 ℃ and 85-95 % relative humidity during the four weeks. In the course of storage period, various physical and chemical analyses in fruit samples were performed at 7 day intervals. After postharvest treatments, weight loss, fruit firmness, total soluble solids, titratable acidity, pH content, total phenolics Compounds content, total anthocyanin content, total antioxidant, respiration rate, decay rate and external appearance in sweet cherry Fruits were determined for detecting of fruit quality attributes. In this research, it was observed increases in weight loss and total soluble solids and decreases in fruit firmness and titratable acidity, depending on varying proportions of treatments. At the end of storage period fruit with marketable attributes were determined in MAP (Modifie atmosfer packing), UV-C+Chitosan, UV-C+Alginat and treated fruits.