Vermikompostun 5 BB üzerine aşılı Trakya İlkeren asma fidanlarının bitki besin elementi içerikleri ve vejetatif gelişmesine etkisi
The effects of vermicomposts on plant nutrition and vegetative growth of trakya Ilkeren/5 BB combination grapevine saplings
  1. Tez No: 436461
  2. Yazar: BEKİR AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Açık koşullarda, tesadüf parselleri deneme desenine göre 10 litrelik saksılarda yürütülen bu çalışmada vermikompost; fidan yetiştirme ortamı olarak belirlenen ve eşit oranlardaki toprak, torf ve perlit karışımı içeren ortama % 0 (kontrol), % 10, % 20, % 30 ve % 40 oranlarında uygulanmıştır. Fidan yetiştirme süresi sonunda ortamların 5 BB anacı üzerine aşılı Trakya İlkeren asma fidanlarının bitki besin elementleri içerikleri ile vejetatif gelişimine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Vermikompostun denemeye konu edilen fidanların vejetatif gelişmeleri (sürgün ve kök uzunlukları ile yaş ve kuru sürgün ve kök ağırlıkları) üzerine ve bazı bitki besin elementi içeriklerine önemli derecede etkisinin olduğu görülmüştür. Fidan yetiştirme ortamlarında vermikompostun artan oranları, incelenen tüm vejetatif gelişme özelliklerinde önemli artışlar meydana getirmiştir. Sürgün gelişimi parametreleri kontrole göre istatistiki bakımdan önemli bulunmuştur. Bitki besin elementi içerikleri bakımından ise besin elementlerine göre değişen etkiler meydana gelmiştir. Vejetatif özelliklere benzer olarak toplam N, P ve K içeriklerinde vermikompost oranı artışıyla birlikte artışlar meydana geldiği ancak bunların dışındaki bitki besin elementleri içeriklerinde genel olarak düşüşler meydana getirdiği anlaşılmıştır. İstatistiki bakımdan K, Ca ve Mg besin elementi içeriklerine vermikompost uygulamalarında; Fe, Cu, Mn ve B içeriklerine ise kontrol uygulamasında önemli olduğu belirlenmiştir. Uygulamaların ortalama bitki besin elementi içerikleri toplam N % 2,831; P % 0,341; K % 1,916; Ca % 0,542; Mg % 0,064; S % 0,184; Fe 288,368 mg kg-1; Cu 219,779 mg kg-1; Zn 19,022 mg kg-1; Mn 27,618 mg kg-1; B 11,360 mg kg-1 ve Na 106,088 mg kg-1 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak kontrole göre vermikompost uygulanan ortamların daha kuvvetli fidanlar meydana getirdiği, daha fazla kök ve sürgün aksamı oluşturduğu tespit edilmiştir. Söz konusu vejetatif artışlardan vermikompostun bitkilerde daha fazla mineral madde meydana getirdiği tahmin edilmektedir. Bu araştırmada asma fidanlarında incelenen özelliklerinde, kontrol ortamına ilave edilen % 20 oranında vermikompostun diğer uygulamalara göre daha olumlu sonuçlar alınmıştır. Asma fidanı yetiştirme ortamlarının % 20 oranında vermikompost içermesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was handled in field conditions according to a completely randomized design in 10 liter potted grapevine plants. 0 % (control), 10 %, 20 %, 30 % and 40 % ratios of vermicompost was applied to the equal amounts of soil, peat and perlite mixture. It is aimed to compare the effects of applied vermicompost ratios to plant nutrient contents and vegetative growth (shoot length, shoot fresh weight, shoot dry weight, root fresh weight, shoot dry weight) in Trakya İlkeren/5BB combination saplings. It is founded that vermicompost has significant effects on vegetative growth except root parameters (shoot length, shoot fresh weight, shoot dry weight) and some plant nutrient contents. Increasing rates of vermicompost in plant growing medias was resulted important increases for all examined vegetative growth characteristics. Shoot growth parameters was found significantly important in control. Interms of plant nutrient contents changing effects occurred for different plant nutrients. Similar to vegetative characteristics, total N, P and K content sincreased with increasing rates of vermicompost. But, in other examined nutrients overall declines was seen. K, Ca and Mg nutrient contents was found significantly important in all vermicompost treats and also Fe, Cu, Mn and B contents was found significantly important in control. It was determined as avarage plant nutrient applications total N 2,831 %, P 0,341 %, K 1,916 %, Ca 0,542 %, Mg 0,064 %, S 0,184 %, Fe 288,368 mg kg-1, Cu 219,779 mg kg-1, Zn 19,022 mg kg-1, Mn 27,618 mg kg-1, B 11,360 mg kg-1 and Na 106,088 mg kg-1. Consequently, vermicompost applied medias determined to promote preferable plants, more root and vegetative growth. It is predicted from this beter vegetative growth, vermicompost application causes more mineral content in plants. 20 % vermicompost addition to mixture has been found to give beter results compared to other applications. Containing 20 % vermicompost plant growth medias recomended.