Termoreaktif difüzyon (TRD) yöntemiyle ferro titanyum kaplanan orta karbonlu çeliğin mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
The research of microstructure features of steel called aisi 4140 that is covered with titanium carbide with the method of thermo reactive diffusion (TRD)
- Tez No: 436506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER BUYTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyada her şeyin bir ömrü birde ölçüsü olduğu gibi, makine parçalarının da bir ömrü vardır. Makine parçalarının ve takımların kullanım süreleri yani ömürleri aşınma ve korozyon nedeni ile sınırlıdır. Bu nedenle aşınma ve korozyonun önleme çalışmaları, her geçen gün Dünya pazarında ekonomik anlamda daha büyük önem kazanmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve takım ömürlerini uzatmak için yeni nesil takım çelikleri üretilmeye çalışılmaktadır. Takımlarda, kullanılan malzemeleri daha pahalı olan yenileri ile değiştirmek yerine, yalnızca yüzeylerinin aşınma, korozyon vb. özelliklerini geliştirmek ise soruna ekonomik ve pratik bir yaklaşım olarak görülmekte ve bu anlamda çalışmalar yürütülmektedir. Bu sebeple sert seramik film kaplamalar son yıllarda büyük bir gelişim gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, AISI 4140 soğuk iş takım çeliği Termo-Reaktif Difüzyon (TRD) tekniği kullanılarak sertlik özellikleri kontrol edilerek, bu sayede de takım ömürlerinin uzatılması ve daha dayanaklı malzemeler üretilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, 10x10x10mm. boyutunda hazırlanmış numunelerin, yüzeylerine TRD yöntemiyle FeTi ile kaplanarak, sert ve aynı zamanda da aşınma dayanımı yüksek karbür tabakaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
As everything in the World has a life and size, machine parts have a life, too. Life cycle of machine parts and tools is limited because of wear and corrosion. Therefore, the effort to prevent wear and corrosion gains a huge importance economically day by day in the World market. New generation tool steels are tried to be produced in order to get rid of these problems and to prolong tool lives. Enhancing the properties of tools' surfaces like wear and corrosion is considered more economic and practical in comparison with changing the materials in the tools with more expensive ones, and works in this sence are performed. Therefore, a huge improvement in hard ceramic coating has been observed in recent years. In this study, it is aimed to enhance the lives of tools and produce more durable materials by checking the hardness properties using AISI cool work tool steel Thermo – Reactive Diffusion (TRD) technique. For this purpose, the samples in size of 10x10x10mm were coated by FeTi using TRD technique, and at the same time hard carbide layers with high wear resistance were formed.