Real-time coverage area and danger zones estimation in naval operational area
Deniz harekat sahasında gerçek zamanlı kaplama alanı ve tehlikeli saha tespiti
  1. Tez No: 436509
  2. Yazar: YEKTA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN KOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Komuta, Kontrol, Muhabere, Bilgisayar ve İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kaplama alanı ve tehlikeli saha tespiti, özellikle askeri alanda çok ihtiyaç duyulan ve oldukça zorlu bir araştırma konusudur. Deniz harekât sahasında, unsurların kaplama alanı, göz teması ve aktif veya pasif sensörler vasıtasıyla elde edilmektedir. Deniz harekâtına komuta eden kişi, dost unsurların aydınlattığı ve düşman hücumbot veya uçakları gibi olası tehditlerin taarruz gerçekleştirebilecekleri alanları göz önünde bulundurarak harekâtı planlar ve yönetir. En kritik deniz harekât sahaları, dar sular diye adlandırılan harekât ve kapsama alanını kısıtlayan sahile yakın ve adaların çokça bulunduğu kesimlerdir. Bu bölgelerde yakın veya beklenmedik saldırılara karşı reaksiyon süresi çok kısıtlıdır. Bu bölgelere girmeden önce ve girdikten sonra anlık olarak hangi bölgelerin tehdit oluşturabileceğini bir simülasyon ile bilmek karar vericilere önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu tezde, yakın veya beklenmedik saldırılara karşı reaksiyon süresi çok kısıtlı olan sahile yakın veya adaların çokça bulunduğu kesimler gibi harekat ve kaplama alanını sınırlayan bölgelerde, düşman unsurlarının tehdit oluşturabileceği alanları gerçek zamanlı tespit etmek amacıyla bir karar destek sistemi aracı önermekteyiz. Bu amaçla, ilk olarak deniz harekât sahası 3 boyutlu dijital arazi modeli kullanılarak modellendi. Daha sonra, ortamın 2.5 boyutlu özelliklerini göz önünde bulunduran ufuk hattının hesaplamasına dayalı bir görünebilirlik metodunu kaplama alanını tespit etmek için uyarladık. Sonuç olarak, deniz harekât alanındaki her bir unsurun 3 boyutlu kaplama alanını ve tehlikeli sahaları tespit ederek kaplama alanı tahmini işleminin maliyetini O(mLog(n)) karmaşıklığına indirgedik.
Özet (Çeviri)
Determination of coverage area and danger zones are needed and challenging research topics especially in military. In naval operational area, coverage area of units is obtained via visual contact and its active or passive sensors. The chief of naval operation plans and manages the operation considering both where allied units enlighten on and where the possible threads such as enemy assault boats and war planes attack from. The most critical naval operation regions are narrow canals which are near coastline and contain a lot of islands. Time of response to a close or unexpected threat is so limited in such environments. By means of a simulation, having instant knowledge of which zones pose a threat prior to and after the arrival to the region provides great advantage to decision makers. In this thesis, we propose an efficient decision support system tool for real-time estimation of danger zones where enemy units may pose a threat in highly obscured regions in which operation and coverage area is so limited such as narrow canals which are near coastline and contain a lot of islands. For this purpose, firstly, naval operational area is modeled by using its digital terrain model. Then, we adapted a visibility culling method based on occlusion horizon in order to estimate coverage area considering 2.5D properties of the environment. As a result, we obtained 3D coverage area of each unit in the naval operational area and estimated danger zones, and reduced the cost of coverage area estimation to O(mLog(n)) complexity.