Işınımsal olarak etkin olmayan toplanma akışları
Radiatively inefficient accretion flows
- Tez No: 436531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DEVLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, çok büyük kütleli kara deliklerin etrafında bulunan (örneğin, gökadamızın merkezindeki Sagittarius A*) Işınımsal Olarak Etkin Olmayan Toplanma Akışlarındaki (ya da Verimsiz Işınımlı Toplanma Akışları: VITA) beklenen çalkantıyı tanımlayan fiziksel kararsızlığın özellikleri çalışılmıştır. Bu akışlar büyük olasılıkla zayıf çarpışmalı, sıcak, optikçe ince ve seyreltik plazma içermektedir. Bu tür akışlarda çalkantı stresleri tarafından açığa çıkartılan çekim potansiyel enerjisi, ısı enerjisi olarak tutulur. Böylece toplanma süreci sırasında, dışa doğru açısal momentum taşınımı gibi ısının da dışa doğru taşınması gereklidir. Bu dışa doğru ısı taşınımı, kara delik üzerine akan kütle miktarını azaltabilir. Momentum korunumu denkleminde yer alan viskozite katsayılarının basınç ile değişimleri dikkate alınarak, MHD denklemleri çözülmüştür. Doğrusal kararsızlık analizi sonucunda, beşinci dereceden karmaşık katsayılı bir denklem olan dağılma bağıntısı elde edilmiş ve bu bağıntının çözümleri tartışılmıştır. Kararsızlığın sıcaklık gradyenti, gyroviskozite ve dönme kesitinin yönü ile plazma beta değerinden bağımsız olduğu sonucuna varılmıştır. Kararsızlığın oldukça güçlü olduğu ve tüm dalga sayılarında ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we discuss the physical instability defining the expected turbulence in Radiatively Inefficient Accretion Flows (RIAFs) around the supermassive black holes (e.g., Sagittarius A* in the center of our Galaxy). These flows, with a high probability, include weakly collisional hot, optically thin and dilute plasmas. Within these flows, gravitational potential energy brought about by turbulent stresses is trapped as heat energy. Thus, in order for accretion to be realized, outward transport of heat as well as angular momentum is required. This outward heat transport may reduce the mass inflow rate on black hole. MHD equations including variation of viscosity coefficients with pressure in the momentum conservation equation are solved. A result of the linear instability analysis, the dispersion relation including a fifth degree equation with complex coefficients is derived and the solutions of the dispersion relation are discussed. It is deduced that the instability is independent from signs of the temperature gradient, the gyroviscosity and the rotation profile and also from the value of the plasma beta parameter. It is seen that the instability is so powerful and occurs at all wavenumbers.