Toplanma disklerinde manyetik dönme kararsızlığı
The magnetorotational instability in the accretion discs
- Tez No: 216001
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT RENNAN PEKÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde, ilkel yıldız disklerinde Hall elektromotif kuvveti varlığında ortaya çıkan manyetik dönme kararsızlığının (MRI) diyamanyetik etki ile nasıl değiştiğini gösterdik. Kararsız biçemin maksimum büyüme oranı yerel Oort-A değerini geçer. Bir başka sonuç, etkin bölgelerdeki manyetizasyon akımının ürettiği manyetik alan gradyentinin manyetik moment ve dönme ekseninin birbirine dik olduğu durumda kararsız bir biçeme neden olduğudur. Ayrıca gökada kümelerinin kümeler arası ortamında ve karadelikler etrafındaki ışınımsal olarak etkin olmayan toplanma akışlarındaki sıcak, düşük yoğunluklu ve diferansiyel dönen plazmanın kararlılık özelliklerini inceledik. Doğrusal MHD rejiminde gyrovizkozite, koşut vizkozite ile ısısal iletkenliğin MRI üzerindeki etkisini inceledik. Çoğu durumda plazma kararsızdır ve kararsız biçemin büyüme oranları MRI'ınkinden büyüktür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we show that in protostellar discs the diamagnetic effect modifies the magnetorotational instability (MRI) that exists in the presence of the Hall electromotive force. The maximum growth rate of the unstable mode exceeds the local Oort A-value. Another novel result is that the magnetic field gradient produced by the magnetization current in active zones produces an unstable mode, which drives the MRI when the magnetic moment and rotation axes are perpendicular. Also we investigate the stability properties of a hot, dilute and differentially rotating plasma which is believed to be found in the intracluster medium of galaxy clusters and radiatively inefficient accretion flows around black holes. In the linear MHD regime, we consider the combined effects of gyroviscosity, parallel viscosity and thermal conduction on the MRI. In most of the cases, plasma is unstable and the growth rates of the unstable modes are higher than the ones of MRI.