Occupational health and safety in metal surface finishing industry, risks encountered and a risk assessment application
Metal yüzey kaplama sektöründe iş sağlığı ve güvenliği, karşılaşılan riskler ve bir risk analizi uygulaması
  1. Tez No: 436548
  2. Yazar: NEFSET CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Metal yüzey kaplama işlemlerinden olan elektrokaplama işlemi, metallerin yüzeyinde oluşan ve metalin kullanım ömrünü azaltan korozyon adı verilen doğal sürecin önlenmesinde kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Elektrokaplama işlemleri ve bu işlemler sırasında kullanılan kimyasallar bu sektörde çalışanlar için önemli sağlık ve güvenlik risklerini barındırmaktadır. Bu tezde havlu radyatör üretimi yapan ve üretim sırasında krom, nikel ve bakır kaplama işlemleri yürütülen bir firmada çalışanların karşı karşıya kaldığı tehlike ve riskler ile bu risklere karşı alınması gereken önlemler risk değerlendirmesi metotlarından L tipi matris ve Kinney Metodu kullanılarak incelenmiştir. Öncelikle kaplama işlemlerinde kullanılan kimyasallara maruziyet nedeniyle çalışanların karşı karşıya kaldığı tehlikelerin her biri dikkate alınarak bu tehlikelerden kaynaklanabilecek risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği ile bu risklerden kimlerin, ne şekilde ve hangi şiddette zarar görebileceği belirlenmiş, risk skoru hesaplanırken hiçbir kontrol tedbirinin alınmadığı varsayılmıştır. Alınması gerekli kontrol tedbirleri belirlenirken günümüz teknolojisi ile kaplama sektöründe yapılan uygulamalar göz önünde bulundurulmuş, öncelik toplu koruma tedbirlerine verilmiş, kısa süreli yapılan işlemler ve toplu koruma ile önlenemeyen riskler için kişisel koruma önlemleri önerilmiştir. Belirlenen risk kontrol tedbirlerinin hayata geçirilmesi durumunda riskin kabul edilebilir seviyeye indirilip indirilemediğinin belirlenmesi için yeniden risk skoru hesaplaması yapılmıştır. Sonuç olarak kullanılan L tipi matris ve Kinney Metodu karşılaştırılarak, bu metotların öne çıkan yanları ve eksiklikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electroplating which is a type of metal plating process, is one of the main processes to prevent corrosion on metal surface which reduces the expected life of the metal. Electroplating processes and the chemicals used in these processes have many health and safety risks for the workers working in these processes. In this thesis, dangers and risks that the workers expose in a towel radiator production factory which use chromium, nickel and copper during this process were evaluated by using L-type matrix method and Kinney method. Firstly risks arising from the chemicals used were taken into account, then the occurrence probability of these risks determined, how workers will be affected from these risks and the severity of risks on workers were specified. In carrying out risk assessments it is assumed that no control measures have been taken. While specifying the precautions to be taken, today's technology and the applications in electroplating industry were considered, priority was given to collective protection measures, personal protective measures were suggested for the risks which cannot be prevented by collective protection measures and the risks arising during short-term and non-routine processes. Then the risk score was calculated again to determine if the risk score was reduced to acceptable risk level after assuming the risk control measures were implemented. Consequently the risk assessment methods used were compared, and then the featured aspects and drawbacks of these methods were discussed.