UO2(NO3)2-HNO3-TBP'li sistemlerin dağılım katsayılarının matematiksel modellemesi: Deneysel veriler ve literatür ile karşılaştırılması
Mathematical modelling of distribution coefficients of UO2(NO3)2-HNO3-TBP systems: Comparison with experimental data and literature
  1. Tez No: 436563
  2. Yazar: EMRE ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEL, PROF. DR. HÜSEYİN OKAN ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uranil nitrat ve nitrik asidin, sulu çözelti ve tribütil fosfat (TBP) arasındaki dağılım dengesini anlamak, PUREX ekstraksiyon modeli için gerekli verilerin elde edilmesi amacı ile önemlidir. Dağılım reaksiyonlarına dayanarak, tahmini dağılım katsayılarını hesaplamak amacı ile bir ampirik matematik model ve MATLAB programı geliştirilmiştir. % 30 hacim TBP sistemi için, deneysel olarak belirlenen dağılımlar, hesaplanan değerler ve literatürdeki değerlerin uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding the distribution equilibria of uranyl nitrate and nitric acid between aqueous solution and tributyl phosphate (TBP) is important in order to determine the necessary data for extraction modeling of the PUREX process. Based on the distribution reactions, an empirical mathematical model and a MATLAB program have been developed to allow computer calculation of estimated distribution coefficients. For the 30 vol % TBP system, good agreement was shown between experimentally obtained distribution coefficients, values in the literature and the calculated coefficients.