Denizel kökenli fitaz üreticisi aspergillus MF44 suşunun tanımlanması ve fitaz üretim potansiyelinin belirlenmesi
Marine-derived phytase producer strain of aspergillus MF44 identification and determination of phytase production capaties
  1. Tez No: 436564
  2. Yazar: DUYGU TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Denizel funguslar karasal habitatların yanında, sedimentler, algler, süngerler ve mangrove ormanları gibi çok çeşitli denizel habitatlardan da izole edilirler. Bu denizel habitatlardan izole edilen denizel funguslar, yeni ve farklı enzimler, sekonder metabolitler, biyolojik aktivitesi olan doğal bileşikler ve biyoçeşitlilik açısından zengin birer kaynak oluşturmaktadır. Ayrıca, biyoteknolojik açıdan önemli özelliklere sahip olduklarından dolayı, denizel funguslar ile ilgili çalışmalar artmaktadır. Bu çalışmada, Mersin kıyılarındaki bir süngerden (Axinella sp.) izole edilen Aspergillus MF44 suşunun tür tanımlaması için moleküler ve fenotipik testler yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda izolatın yeni tür olabileceği düşünülmektedir. Aspergillus MF44 izolatının ekstraselüler fitaz enzimi ürettiği belirlenerek fermantasyon çalışmaları yapılmıştır. Fitaz enzimi %80 aseton çöktürmesi ile kısmi enzim saflaştırması gerçekleştirilmiştir. % 80 aseton çöktürme işleminden sonra fitaz enzimi 38,4 U/mg spesifik aktivitesi, 45,6 verim ile 2,5 kat saflaştırılmıştır. Enzimin optimum sıcaklığı 90°C ve optimum pH'sı da 5,0 olduğu belirlenmiştir. Fitaz enziminin 90°C ̓de 1 saat sonunda aktivitesinin %69' unu koruduğu belirlenmiştir. Fe+2, Ca+2, Co+2, PMSF, β-merkaptoetanol, hekzanın enzim aktivitesini azalttığı bulunmuştur. Bu çalışma ile fitaz enzimi kısmi saflaştırılarak karakterize edilmiştir. Bu özelliklerin belirlenmesi ile endüstriyel üretim için önemli bir potansiyele sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides the terrestrial habitats of marine fungi, sediment, algae, sponges and mangrove forests as they are very isolated from various marine habitats. This marine fungi isolated from marine habitats, new and different enzymes, secondary metabolites, constitute a rich source of natural compounds with biological activity and biodiversity. Futhermore, because of they are important features of biotechnological terms, increasing studies on marine fungi. In this study, strain of Aspergillus MF44, which isolated from a sponge in Mersin coast, were performed molecular and phenotypic tests for identifying species. As a result of this study is thought to be a new species isolates. Aspergillus MF44 isolate were determined that produced extracellular phytase enzyme, were made fermantation studies. Partial purification of the enzyme phytase enzyme with 80% acetone precipitation was carried out. After the 80% acetone precipitation, phytase was purified 2.5-fold with a recovery of %45,6 and its specific activity was up to 38,4 U/mg. Optimum temperature and pH values of enzyme were determined as 90°C and 5,0, respectively. It is determined that the phytase enzyme remained its activity of %69 at 90°C and end of the 1 hour. Fe+2, Ca+2, Co+2, PMSF, β-merkaptoetanol, hexane was found to reduce the enzyme activity. Phytase enzyme was partially purified and characterized with this study. Determination of these properties and have been found to have significant potential for industrial production.