Seçilmiş karayemis ( Prunus laurocerasus L.)genotiplerinin SSR markirlari ile genetik karakterizasyonu
Molecular characterization among selected cherry laurel ( Prunus laurocerasus L.)genotypes using SSR markers
  1. Tez No: 436583
  2. Yazar: HALE ORTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada moleküler markırlardan SSR tekniği kullanılarak karayemiş genotipleri arasında farklılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır. Karayemiş bitkisi, Rosacea familyası içerisinde Prunus laurocerasus veya Laurocerasus officinalis olarak bilinmektedir. Çalışma TÜBİTAK 107O257 nolu projenin devamı niteliğindedir. Seçilmiş tiplerin oluşturduğu proje materyali üzerinde SSR tekniği kullanılmıştır. Bu genotipler Ordu Üniversitesi Araştırma ve Uygulama arazisinde bulunmaktadır. Araştırmada genotipler arasındaki filogenetik ilişkiler, polimorfizm oranları ortaya konmuştur. Prunus türlerinden geliştirilmiş 15 SSR primer çiftinin kullanıldığı bu çalışmada, PCR çalışmaları ile elde edilen analiz sonucunda 13 tane SSR primeri skorlanabilir DNA vermiştir. SSR primerlerinden skorlanabilen bant sayısı en az 3 allel ile UDAp-401 primerinden, en fazla 17 allel ile BBCT001 primerinden elde edilmiştir. Toplam bant sayısı primer başına ortalama 9'dur. Polimorfik bant sayısı primer başına ortalama 8.38'dir. Elde edilen toplam 117 banttan 109'u polimorfik bulunmuş ve polimorfizm oranı % 93.5 olarak hesaplanmıştır. Türkiye'de karayemiş türüne ait SSR bulguları, bölgede bundan sonraki ıslah çalışmalarına ebeveyn seçiminde bir basamak oluştururken, karayemiş genotiplerinin yayılma alanlarının belirlenmesinde, genetik koleksiyonların karşılaştırılmasında, karayemiş genotiplerinin karakterizasyonunda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the differences among cherry laurel genotypes using SSR technique. Cherry laurel is known as Prunus laurocerasus or Laurocerasus officinalis in Rosacea family. The material of the project is the promising types of the project which supported by TUBİTAK (project number 107O252). These genotypes propagated vegetative were in the University of Ordu, Research and Application garden. SSR technique of molecular marker was used, phylogenetic relationships were showed, polymorphism was disclosed. 15 SSR locus selected from Prunus species were used and 13 SSR primers showed scorable band. While the minimum scorable band was 3 alleles from UDAp-401, the maximum band was 17 alleles from BBCT001 primer. Total 107 bands were found polymorphic. The number of polymorphic band was 8.38 per primer and polymorphism rate was % 93.5. The result showed that SSR findings of cherry laurel can be used in the characterization of the genotype, creating a step in parent choice and the comparison of the genetic collection in cherry laurel.