1996 Atlanta olimpiyat oyunlarına katılan halter milli takım sporcularının fiziksel ve seçilmiş fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical and some physiological characteristics of sportsmen who were in national weightlifting team in 1996 Atlanta olimpic games
- Tez No: 58610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1996 Atlanta Yaz olimpiyatlarına gidecek olan halter milli takımında yarışacak 10 sporcunun, fiziksel ve bazı fizyolojik karakterlerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma için; yaş, boy, kilo, vücut kompozisyonu, istirahat kalp atım sayısı, istirahat kan basınçları (sistolik- diostolik), vital kapasite, Reaksiyon zamanı, Esneklik, sürat (50m) sırt kuvveti, bacak kuvveti, pençe kuvveti, aerobik güç (max.V02) ve anaerobik güç ile ilgili fizyolojik özellikler seçildi. Halter milli takım sporcularının yaş, boy, kilo, vücut yağ oranları ile yağsız vücut ağırlıkları, istirahat kalp atım sayıları ve kan basınçları (sistolik- diastolik) normal seviyede bulunurken, vital kapasite ve aerobik güçlerinin (max,vo2) düşük olduğu gözlenmiştir. Haltercilerin esneklik ve sürat (50 m) ölçüm değerleri normaldir. Bunun yanında sırt kuvveti, bacak kuvveti ve anaerobik güçlerinin normal değerlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pursose of this study is to measure and compare of the physical and same physiological characteristics of 10 sportsman who wil race in national weightlifting team for 1996 Atlanta Olympic Games. For the research; age, height, weigth body composition, the resting hear rate, the resting blood pressure (sistolic-diastolic), vital capacity, reaction time, flexibility, run test (50 m) back power, leg power, hand grip, aerobic power (Max.V02 ) and the characteristics related with anaerobic power and physiological were measured. While national weight lifting team players, age, height, weight, percent i body fat with the weight of without body fat, teh resting hear rate and the resting blood pressure (sistolic-diastolic) was measured in normal, it was tested that vital capacity and aerobic powers (Max.V02 ) were low. According to low and high values of literature the run (50 m) and the flexibility of the weight lifters are normal. Meanwihile it was tested back power, leg power, anaerobic power are higher than normal values.