Yenilenebilir kaynaklar kullanılarak nanoselülozik elyaf/epoksi nanokompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of nanofibrillated cellulose/epoxy based nanocomposites from renewable sources
- Tez No: 436607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLAY BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde fosil kaynaklardan üretilen malzemelerin yerine kullanılmak üzere fonksiyonel biyomalzemelerin üretiminde selüloz nanoselüloz elyaf (NFC) ve nanoselüloz kristaller (NCC) oldukça dikkat çekmektedir. Nitekim bu malzemeler, yüksek mekanik performansa sahip saydam nanokompozitlerin üretilmesinde nano takviyelendirici malzeme olarak potansiyel bir kullanım alanı oluşturabilirler. Bu amaca ulaşmak için nano boyutta fizikokimyasal özelliklerin bilinmesi ve kontrolü, biyonanokompozitlerin hazırlanması için kilit role sahiptir. Bu tez dahilinde çeşitli tarım atıklarından selülozik nano elyaf elde edilmiştir. Selülozik nano elyaf, geliştirilmiş mekanik ve antimikrobiyal özelliklere sahip şeffaf bir nanokompozit filmi hazırlamak için takviye edici nano-dolgu olarak kullanılmıştır. Bu yaklaşım, ucuz ve yaygın olarak temin edilebilir başlangıç malzemeleri kullanılarak sürdürülebilir doğal ve uygun maliyetli bir nano dolgu geliştirmeye katkıda bulunacaktır. Ayrıca yapısı gereği selüloz esaslı nano dolguların biyobozunur oldukları ve insan sağlığı ve çevre üzerinde zararlı etkiler göstermediği bilinmektedir. Bunun dışında, nanokompozit filmlerin biyobozunur karakterinin geliştirilmesi için doymamışlık oranı yüksek çeşitli bitkisel yağlar epokside edilerek biyoesaslı epoksi oligomerler hazırlanmış ve matris olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel aşamaları nano elyaf üretimi, epoksi esaslı oligomer ile çapraz bağlayıcıların sentezi, biyonanokompozit filmlerin hazırlanması ve performanslarının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
For the purpose of replacing the materials coming from fossil resources, nanocellulose fibres (NCF) and nanocellulose crystals (NCC) have nowadays drawn a considerable attention in the production of functional biomaterials. As a matter of fact, they may provide many potential applications namely as nano-reinforcement to produce transparent nanocomposites with high mechanical performance. To achieve this objective, the knowledge and control of the physico-chemical properties at the nanoscale, are of key rule to build-up bionanocomposites. Within the framework of this thesis we intend to produce nanofibrilated cellulose from agricultural crops residue. The nanofibrillated cellulose will be used as a reinforcing nanofiller to elaborate transparent nanocomposite film with improved mechanical properties and enhanced antimicrobial properties. These nanocomposite films might be used as packaging material for sensitive foodstuff, such as meat, fish and fruits. The present approach will contribute to develop sustainable natural and cost effective based nanofiller using cheap and widely available starting material. Furthermore, due to its structure, cellulose based nanofiller are known to be biodegradable and without any harmful effect neither for the human health nor for the environment. Furthermore, to further promote the biodegradable character of the nanocomposite films, biobased epoxy oligomers based on vegetable oils with high degree of unsaturated groups were synthesized and used as a matrix. The main stages of the thesis involve nano fiber production, synthesis of epoxy oligomer and cross-linker, preparation of bionanocomposites and investigation of their performances.