Bor içeren ortamlarda prokaryotik çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of prokaryotic diversity in environments with boron
- Tez No: 436619
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bor, biyolojik fonksiyonlarının tam olarak bilinmemesine karşın, özellikle bitkiler için mikro besleyici bir element özelliği taşımaktadır. Ancak ülkemiz gibi bor zengini ve yarı kurak iklime sahip olan bölgeler için toprakta ve suda bor birikimi hem biyolojik çeşitlilik hem de çevre için olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Toprakta ve suda bor miktarının azaltılması bu alanlara adapte olmuş bitki ve mikroorganizmalar ile mümkündür. Ayrıca bu adapte canlılardan özellikle mikroorganizmaların bor ile ilişkili metabolik faliyetlerin anlaşılması ile yeni teknolojilerin geliştirilmesi olasıdır. Bu nedenle bu alanlardaki mikrobiyal çeşitliliğin bilinmesi önemlidir. Bu tez çalışmasının öncelikli hedefi, bor içeren su ve toprak örneklerinde yaşayan bakteri çeşitliliğinin belirlenmesidir. Kırka bor maden ocağı çevresinde bulunan drenaj havuzlarından alınan su ve toprak örneklerindeki mikrobiyal komünite, moleküler yaklaşımlar ve klasik mikrobiyal tekniklerin kombinasyonu ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Halomonas mongoliensis, Halomonas campaniensis, Pseudomonas balearica, Pseudomonas pseudoalcaligenes türlerine ait suşlar ile Pseudomonas zhaodogensis türüne ait 4 farklı suş izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though the biological functions of the boron have not been known yet, it has a characteristic of a nutritional element for the plants. However, boron accumulation in semiarid regions which are rich in boron such as Turkey causes adverse effects for both organisms and also environment. It is possible to reduce the amount of the boron in soil and water thanks to the microorganism and plants adapted to those area. Therefore, it will be important to find out the microbial diversity in these regions. The first aim of the thesis study is determining the bacterial biodiversity living in boron contaminated waters. Very little is known about microbiological diversities of acidic environments in the literature. Microbial communities in boron contaminated environments, Kırka boron mine around Eskisehir were investigated a combination of classical microbiology and molecular biology approaches and examined microbiological diversity. At this study, the strain of Halomonas mongoliensis, Halomonas campaniensis, Pseudomonas balearica, Pseudomonas pseudoalcaligenes species and the different four strains of Pseudomonas zhaodogensis were isolated.