Sosyal medya çağında değişen halkla ilişkiler algısı: Üniversite gençliği üzerine bir araştırma
Changing social mdeia public relations perception of age: University research on youth
  1. Tez No: 436621
  2. Yazar: BAHAR BÜYÜKKOÇ ÇUKURBAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sosyal medyanın her geçen gün günümüzdeki etkinliği artmaktadır. Günlük kullanım alışkanlıklarında, pazarlama faaliyetlerinde, işletmelerin kendilerini anlatmada en çok başvurdukları yöntemlerden biri haline gelmiştir. Değişen dünya şartlarında halkla ilişkiler işletmeler için hayati bir departmana dönmüştür. Bu bağlamda kontrolü zor olan bir alan olan sosyal medya kanalları halkla ilişkiler biriminin önemli çalışma alanlarından birisine evrilmiştir. Bu tezin örneklemi üniversite gençliğidir. Sosyal medyayı oldukça aktif bir biçimde kullanan üniversite gençliği üzerinde halkla ilişkiler algısının dönüşümü tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu tez üç ana bölümden oluşur. İlk bölüm, geleneksel medyadan yeni medyaya geçişi ele alır. Klasik yöntemlerin değişimi ile sosyal medya insanların kendini kattıkları sübjektif bir ortam oluşturmuştur. İkinci bölümde, yeni medyanın halkla ilişkiler üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Burada halkla ilişkiler çalışmaları ile sosyal medya arasındaki bağlantı gözlemlenmeye çalışılmış, çalışmaların nasıl değiştiğine dair inceleme yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde de sosyal medya çağında değişen halkla ilişkiler algısını değerlendirmek için anket yöntemi kullanılarak araştırma yapılmıştır. Araştırmada faktörler arasında en anlamlı düzey sosyal medya sonrasında halkla ilişkilerin anlamlandırılmasıdır. Teknolojik gelişmeler halkla ilişkileri etkilemiş, halkla ilişkilerin işlevlerine yeni boyutlar getirmiştir. Bu noktada sosyal medyanın halkla ilişkiler çalışmaları üzerindeki etkisi kabul edilmiş ve sosyal medya halkla ilişkilerin işleyişinde en önemli şekillenme unsurlarından biri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media is increasing with each passing day of the present activity. Daily-use habits, marketing activities, enterprises have applied most separations themselves has become one of the methods. Changing world conditions, public relations is a vital business unit for businesses. In this context, is a field that is difficult to control social media channels are the public relations unit of work field has evolved to one. This thesis is the University youth sample. Using social media in a way that is very active on the public relations of University youth perception of transformation is the main thesis. This thesis consists of three main parts. The first section discusses the transition from traditional media to new media. Variation of the classical methods of social media people constituted a subjective environment reinterpreting himself. In the second part, the impact of new media on PR have been addressed. Here is the link between social media with public relations efforts observing studied, how that changed review. In the third part of the study in the age of social media to evaluate the perception of the changing public relations survey was conducted using the method of research. Among the most significant factors in the research social media public relations in the aftermath of the IMI. Technological advances have influenced public relations, public relations has brought new dimensions to functions. At this point, the impact on public relations efforts of social media and social media public relations one of the most important in the functioning of embodiment.