Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının (UFRS) Borsa İstanbul firmalarının mali verilerine ve finansal oranlarına etkisi
  1. Tez No: 436622
  2. Yazar: YAKUP SARIIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ekonominin küreselleşmesiyle, Türkiye'de halka açık şirketler hem yabancı yatırımcılarına Uluslararası standartlarda mali verilerini sunma hem de borç verenlerine mali verilerinin şeffaf ve güvenilir olduğunu gösterme adına, 2004 yılından bu yana UFRS'ye uygun mali verilerini düzenlemektedir. Bağımsız denetimden geçen bu şirketler mali verilerini kaliteli bir denetim sonrasında oluşturmaktadır. Kaliteli denetime, girdi faktörleri, süreç faktörleri, sonuç faktörleri, bağlamsal faktörler ve denetim unsurları arasındaki etkileşimler etki eder. UFRS'yi benimseyen ülkeler, bu süreçten farklı şekilde etkilenmiştir. Uyum sürecinde önemli değişiklikleri gerçekleştiren ülkelerin yanı sıra bu değişiklileri gerçekleştiremeyen ülkeler olmuştur. Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını esas alan ve UFRS'ye geçiş yapan Türkiye'de halka açık şirketlerin UFRS öncesi 2002 mali verileri ve 2009 yılı UFRS verileri, bağımsız iki örneklem t-testi, Mood medyan sınaması ve sektörel analiz yöntemlerine tabi tutulmuştur. UFRS'ye geçiş Borsa İstanbul'daki mali verileri büyük oranda, finansal oranları ise kısmen etkilemiştir. Ayrıca mali veriler için bağımsız iki örneklem t-testi, finansal oranlar için Mood Medyan testi daha fazla anlamlı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Withglobalization of the economy, publicly traded companies in Turkey have prepared their financial statements according to International Reporting Standards (IFRS) since 2004. Therefore, they have presented IFRS financial to foreign investors and creditors, and they have made their financial statements more reliable and transparent. These financial statements were prepared after a high quality independent audit. High quality audit is affected by input factors, output factors, process factors, key interactions within the financial reporting supply chain and contextual factors. The countries adopting IFRS are affected from this process differently. There have been some countries which realize important differences as well as the countries which couldn't do. In Turkey which is based on and switched to IFRS, financial datas of 2002 before IFRS and IFRS datas of 2009 belonging to public companies are tested by two independent-samples t-test, The Mood Median test and sectoral analysis methods. The transition of IFRS affected highly to financial data in Borsa İstanbul, partly to financial proportion. Furthermone two independent samples t tests for financial data gave more meaningful results than Mood Median test for financial proportions.