Stratejik kurumsal halkla ilişkiler faaliyetlerinin finansal performans üzerindeki rolü
The role of strategic public relations management on financial performance
  1. Tez No: 436675
  2. Yazar: MEHMET KARANFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BERİL AKINCI VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüzde kurumlar değişen ekonomik ve rekabet koşulların etkilediği ortamlarda varlıklarını sürdürebilmek için iç ve dış paydaşlarıyla ve içinde bulundukları toplum ile güvene dayalı ve karşılıklı iyi ilişkiler geliştirmek durumundadırlar. Kurumsal halkla ilişkiler faaliyetleri de stratejik olarak yönetildiğinde kurumsal itibarı güçlendirerek bu güvenin, desteğin ve sempatinin kazanılmasında yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kurumların stratejik kurumsal halkla ilişkiler faaliyetlerini etkili bir şekilde yönetmesi gerekmektedir. Kurumsal finansal performans pek çok farklı finansal değerlerden elde edilen finansal veriler ile ölçümlenmektedir. Bu değerler kurumun varlığını devam ettirebilmesi açısından hayati önem taşımaktadır. Stratejik olarak yönetilen kurumsal halkla ilişkiler faaliyetleri kurumun finansal performansına dolaylı yoldan olumlu etki edeceği düşünülmektedir. Dolayısıyla bu konuda çalışma yapmanın alan literatürüne katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasında; stratejik kurumsal halkla ilişkiler faaliyetlerinin finansal performans üzerindeki rolü yapılan literatür taraması ile tartışılmakta ve bu çalışmayı destekleyen araştırma çalışmasına yer verilmektedir. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde kurumsal halkla ilişkiler ve stratejik yönetim kavramlarının ayrıntılı olarak ele alınması, ikinci bölümde, stratejik kurumsal halkla ilişkiler sürecinin, öneminin irdelenmesi ve stratejik kurumsal halkla ilişkiler faaliyetlerinin finansal performans üzerindeki rolünün incelenmesi, üçüncü bölümde de stratejik kurumsal halkla ilişkiler faatliyetleri ve finansal performans ilişkisi: Turkcell örneği kapsamında yapılan araştırma çalışmasının yürütülmesi planlanmaktadır. Sonuç olarak“Stratejik Kurumsal Halkla İlişkiler Faaliyetlerinin Finansal Performans Üzerindeki Rolü”başlığı taşıyan tez çalışmasının ilgili literatür gelişiminin yanı sıra kurumsal halkla ilişkiler ve finansal performans yönetimi profesyonellerine de katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, organizations have to develop mutual positive relationships on the basis of trust with the society that they live in and internal and external stakeholders in order to continue their existence in environments that affected by changing economic and competitive conditions. And corporate public relations activities assist in to achieve trust, support and sympathy by enriching corporate reputation when managed strategically. Thus strategic corporate puclic relation activities need to be managed effectively by organizations. Corporate financial performances are measured by financial datas that obtained from many different financial values. Those values are essential to survival of organizations. It is believed to have a positive effect on financial performance when corporate public relation activities are managed strategically. Consequently, studying in this field will contribute to literature. In this thesis, it is debated by literature reviews on“The Role of Strategic Public Relations Management on Financial Performance”and a supportive research study is included in. In this context, it is planned to be handled of coprorate public relations and strategic management at the first chapter, process and importance of strategic corporate public relations and the role of strategic public relations management on financial performance at the second chapter and last, analyze of the role of strategic public relation activities on financial performance and discussion of a research study which is done in scope of Turkcell sample at the third chapter. In conclusion, this thesis named“The Role of Strategic Public Relations Management on Financial Performance”is aimed to contribute to professionals of CPR and financial performans management as well as improving related literature.