Algı yönetimi ve siyasal iletişim ilişkisi bağlamında 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin sosyal medya üzerinden analizi: Twitter örneği
The analysis of general election in june 7, 2015 in the context of perception management and political communication on social media: Case of Twitter
  1. Tez No: 436813
  2. Yazar: EMİNE CENG
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, sosyal medya ortamlarından Twitter'ın mecliste grubu bulunan siyasi partiler ve liderleri tarafından 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde kullanımı, algı yönetimi ve siyasal iletişim ilişkisi bağlamında incelenmektedir.Özellikle politik içerikli bilgi paylaşımında son yıllarda öne çıkan Twitter, kullanıcı ile direkt iletişime geçme (mention), iletiyi aynen paylaşma (retweet), harici bağlantı (URL) kullanma ve etiketler (hashtag) yoluyla kamuoyu oluşturabilme özellikleri ile algı yönetiminde önemli bir kitle iletişim aracı konumundadır. Twitter'ın bireysel kullanımların ön plana çıktığı bir araç olması, bu mecradaki söylemi etkileyici iletişim ve ikna çalışmaları açısından önemli hale getirmektedir. Bu çalışma ile Twitter'ın siyasi partiler tarafından yapısal özellikleri noktasında kullanımının ve söylem biçimlerinin algı yönetimi çerçevesinde etkilerinin ortaya konulması hedeflenmektedir. Bu amaçla, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine katılan dört partinin (AK Parti, CHP, HDP, MHP) genel başkanları ve MYK üyesi siyasi kişilerinin 1 Mayıs - 10 Haziran tarihleri arasındaki tweetleri nitel ve nicel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmada, sosyal medyanın ve özelde Twitter'ın algı yönetiminde önemli bir iletişim aracı olarak geleneksel siyasal iletişim araç ve yöntemlerine göre avantajlar taşıdığı, ancak siyasiler tarafından bu mecranın işlevsel olarak kullanılmadığı sonucuna varılmıştır. Bulgular, siyasilerin Twitter'ı duyuru yapma, kişi ya da parti siyasal etkinliğini görünür kılma gibi amaçlar için tek yönlü olarak kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Diğer bir önemli sonuç ise, Twitter'ın kişisel söylem üreten bir mecra olarak duygusal öğelerin daha fazla kullanıldığı, yalın ve kısa iletişim biçimiyle genel olarak konuşma dilinin hâkim olduğu, sözlü kültürün izlerini taşıyan bir iletişim mecrası olduğudur. Çalışma, siyasilere yapacakları siyasal iletişim çalışmalarında Twitter'ı algı yönetimi çerçevesinde nasıl etkin kullanacakları konusunda farkındalık oluşturmakta ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate use of Twitter for perception management and political communication by four Turkish political party leaders before the General Election that occurred on June 7, 2015. In recent years, Twitter, with its many features such as mention, retweet, and hashtag, has become one of the import mass communication devices for perception management. In addition, because many people use Twitter for personal purposes, political parties' and their leaders' use of Twitter for political communication has become more important. In this study, political parties' use of Twitter and its' structural features mentioned above was investigated. Moreover, content of each message was examined to determine how messages contributed to perception management. With this goal in mind, tweets posted between May 1, 2015 and June 10, 2015 by leaders and Central Executive Committee (MYK) members of four political parties (AK Parti, CHP, MHP ve HDP) that participated in the General Election on June 7, 2015 were analyzed using quantitative and qualitative data analyses methods. Findings of the present study showed that within the context of political communication, as a social media tool Twitter has advantages in perception management over traditional methods of communication, but politicians do not use it functionally for this purpose. Findings also revealed that, politicians tend to use Twitter as an extension of traditional communication methods to make announcement and make their parties' or candidates' events visible. Moreover, content analysis conducted as part of the present study showed that in comparison to other mass communication tools, messages shared in Twitter were shorter and simpler, included more emotional elements, and carried traces of verbal culture and spoken language. The present study provides recommendations for politicians about how to use Twitter for perception management within the context of political communication efforts. Further recommendations are provided.