Siyasal bilgi açığında internet ve yerleşik medya faktörleri: 2014 Ankara mahalli idareler genel seçimleri üzerine bir araştırma
Internet and conventional media factors in political knowledge gap: A research on 2014 general local elections
- Tez No: 436860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çalışma yerleşik medya ve internet gazeteciliği arasında bilgi açığı hipotezi bağlamında bir farklılığın olup olmadığının tespiti amacıyla, 2014 Ankara Mahalli İdareler Genel Seçimleriyle ilgili Ankara'nın 9 metropol ilçesinde, anket yöntemiyle yapılan saha araştırmasının sonuçlarını içermektedir. Çalışmada; gazete, radyo ve televizyon takipçileri ile internet takipçileri arasında, medya tercihlerinden kaynaklı siyasal bilgi farklılıklarının olup olmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda sosyo- ekonomik statü değişkenleri dikkate alınarak; grupların medya kullanım tercihleri ile siyasi konulardaki bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiye odaklanılmıştır. Araştırmada temel olarak, medya tercihi ve kullanım süresi farklılıklarının; siyasi konularda bilgi açığı yaratıp yaratmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Elde edilen bulgular, yerleşik medyanın bilgi açığına neden olduğuna ilişkin görüşün, internet medyası için de geçerli olduğu hipotezini doğrulamıştır. Araştırmaya göre, sosyo-ekonomik düzey yükseldikçe, internet kullanımı da artmaktadır. Bu husus, düşük ve yüksek sosyo-ekonomik seviye grupları arasında bilgi açıklarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, aynı sosyo-ekonomik seviye grupları arasında da internet kullanımından kaynaklı bilgi açıkları oluştuğu; interneti daha uzun süre kullananların, daha az süreyle kullananlara göre siyasal konularda daha bilgili oldukları görülmüştür. Elde edilen bu bulgu; yerleşik medyaya göre giderek daha fazla tercih edilen internetin, düşük ve yüksek sosyo-ekonomik gruplar arasındaki bilgi açıklarını kapatabileceği yönünde önemli ipuçları sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains the results of the field research completed by the survey method in 9 metropolitan provinces of Ankara related to 2014 general local elections in order to distinguish if there is a difference between conventional media and internet journalism as part of knowledge gap hypothesis. In this research; whether there is a political knowledge difference between newspaper, radio and television audiences and internet audience originating from their media choices is investigated. Accordingly; together with the socio-economic status variables, the relationship between political knowledge levels and media use preferences is focused. Basically; an answer is sought for the question of whether differences between media preferences and media use duration create a political knowledge gap for individuals. In the light of findings; it is revealed that the hypothesis that offers conventional media create knowledge gap applies to the Internet, too. According to the research, while the socio-economic status rises, the internet use rise, too. This results in knowledge gaps between high and low socio-economic status groups. On the other hand; in the same socio-economic status groups, there occurs the knowledge gaps because of the Internet use; the individuals use the Internet for longer periods are more informed than the ones that use the Internet for shorter periods. These findings show that the Internet, which is more and more preferred than the conventional media today, can close the knowledge gaps between lower and higher socio-economic status groups.