Finansal açıdan kurumsal risk yönetimi: Reel sektöre yönelik bir uygulama
Financial aspects of enterprise risk management: An application to the real economy
- Tez No: 436861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
21'inci yüzyılın başıyla birlikte özellikle gelişmiş ekonomilerde kullanılmaya başlanan Kurumsal Risk Yönetimi anlayışı, işletmelerdeki risk algısını değiştirmiş, işletmeleri bireysel ve/veya bölümsel risk algısından bütünsel risk algısına yöneltmiştir. Bu anlayıştan önce işletmelerde her bir departman kendi risklerini belirlemekte ve her bir departman kendi tedbirini almakta iken, bu anlayışla birlikte işletmelerin tüm riskleri üst düzey yöneticilerden en alt düzey çalışanına kadar bütünsel olarak dikkate alınmaya başlanmıştır. Kurumsal Risk Yönetimi'yle birlikte işletmeler etkilenebileceği potansiyel riskleri önceden tanımlayarak, riskleri güvenli risk alma kapasitelerine göre yönetmekte ve işletmenin tüm çalışanlarınca da hedeflere ulaşmada en üsten en alta kadar çaba gösterilmektedir. Kurumsal Risk Yönetimi'nde riskleri tanımlayarak sınıflandırmak önemli bir aşama olsa da, bu riskleri ölçmek ve etkilerini belirlemek niceliksel olarak oldukça güçtür. Bu nedenle bu çalışmada öncelikle risklerin sınıflandırılması aşamasında işletmenin tamamını kapsayacak ve aynı zamanda uygulanması kolay olacak bir risk sınıflandırması yapılmıştır. Sonrasında bu sınıflandırmaya yönelik bir yöntem geliştirilmiş ve bu yöntem Borsa İstanbul'da işlem gören tekstil sektörü şirketleri üzerinde uygulanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda şirketlerin her risk grubuna yönelik risk dereceleri ile bu risk derecelerinin birlikte değerlendirildiği konsolide şirket risk derecesi tespit edilmiştir. Uygulamanın ikinci bölümünde ise, şirketlerin karşı karşıya oldukları riskler belirlendikten sonra alınacak tedbirlerin diğer risk gruplarında yol açacağı etkisi araştırılmıştır. Bunun için her bir oranın diğer oranlarla korelasyon analizi yapılmış ve olabilecek etkinin gücü ve hangi yönde olduğu görülmüştür. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, risk grupları arasında somut genellemelerden ziyade her şirket için özel durumların geçerli olduğu, ancak tek tek oranlar ele alındığında ise her şirket için kendi içerisinde genelleme yapılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The understanding of enterprise risk management which started to be used by developed economies at the beginning of the 21'st century has changed the understanding of risk at the companies and it targetted individual and /or segmental risk understanding on holistic risk understanding. Before this application, each department at the enterprises used to identify their risks and take measures. However, with the help of this application, all the risks has started to be taken by top management officials and the low employes in a holistic regard. Together with enterprise risk management, the enterprises define the potential risks which may affect them before and they can conduct the risks according to the capacity of enterprises' taking secure risk and also all the employees from the bottom to the top make their effort to reach the goals. Even if it is an important stage to classify the risks by defining them, it is too difficult to measure the risks and to determine the effects quantitatively. Therefore, at this study; firstly the stage of classification of the risks which is easy to apply and indicate the whole bussiness enterprise has been done. Then, a method has been developed to classify and it has been applied on publicly-traded textile companies in Istanbul Commercial Exchange. At the end of this application, the risk level of each risk group and company's risk extend which was evaluated the levels of risk has been established. At the second part of the application, the other effects of precautions that should be taken when the companies may face have been searched. Becouse of this, each ratio's correlation analysis has been done with the other ratios and the strength and direction of possible effects have been seen. After the result of correlation analysis; although there are extensional generalizations among the risk groups, there are special occasions for each company but each company can generalize them in itself.