Osmanlı askeri organizasyonda kurmay subaylar (1848-1914)
The staff-officers in the Ottoman military organization (1848-1914)
  1. Tez No: 436925
  2. Yazar: CANER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Osmanlı Devleti'nde Erkân-ı Harp (Kurmay), ordunun harp faaliyetlerini hazırlayıp icraya koyan ve fen işlerini yapmaya memur olan ümera ve zabitana veya meslek ihtisası görmüş subaylara verilen isim olarak kullanılmaktaydı. 1845 yılında ilk defa atamayla Osmanlı ordusu içerisinde yer almaya başlayan Erkân-ı Harp Zabitleri 1848 yılından itibaren mektepten mezun olmaya başlamışlardır. Bu çalışmada 1848-1914 yılları arasında erkân-ı harp zabitinin Mekteb-i Harbiyeden Erkân-ı Harbiye Mektebine geçişini, mektebe geçiş yaptıktan sonra gördükleri dersler, mezun olduktan sonra icra ettikleri görevleri ve bu görevleri yaparken sahip olmaları gereken özellikleri incelenmektedir. Bunun yanında 1860 yılından itibaren teşkilatlanması gerçekleşen Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Dairesi'nin 1914 yılına kadar olan süreçte teşkilat yapısı ve bu dairenin başında bulunan Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Reisinin görevleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Staff officer in the Ottoman Empire was used as a name for the officers who prepare war activities and perform them as supervisors and commanders or professional specialized officers who administrates scientific undertakings. Staff Officers who took part in Ottoman Army first in 1845, began to graduate from school since 1848. In this study, the graduation of staff officers from Military Academy and their acceptance to War College, the courses they got after the acceptance, the duties they performed and the qualities they required to have when they perform these duties are analyzed. Besides, the organizational structure of General Staff until 1914 which occured in 1860 and the duties of the Chief of General Staff are discussed.