Bankaların sermaye yeterliliği açısından Basel III kriterinin gerekliliği ve Türk bankacılık sistemine etkileri
Basel III capital adequacy requirements and its effects on the Turkish banking system
- Tez No: 437101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT HAYATİ ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
2007 yılı global mortgage krizi ve 2009 yılı Avrupa krizi sonrasında küresel bankacılık sisteminde oluşan sermaye ve likidite yetersizliği, küresel ekonomiye büyük bir tehdit olarak ortaya çıkmıştır. Bankacılık sistemini daha iyi düzenlemek amacıyla, Basel Bankacılık Gözetim ve Denetim Otoritesi sermaye, likidite ve kredi riski açısından BASEL III düzenleme paketini sunmuştu. Bu çalışmada yeni sermaye düzenlemelerinin, Türkiye'de bankaların kredi faiz oranlarına ve kredi hacmine, risk alma kapasitesine ve piyasa değerine nasıl bir etki yapacağı incelenmektedir. Bu kapsamda, BASEL III düzenlemesi tam olarak Türkiye'de uygulanmaya başladıktan sonra kredi faiz oranlarında mütevazi bir artış, bu artıştan ve kredi talep inelastikliğinden dolağı kredi hacminde küçük bir düşüş olacağı beklenilmektedir. Ayrıca, risk ağırlıkla varlıklarla ölçülen risk alma kapasitesinde aynı zamanda da piyasa değerinde bir düşüş olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking system capital and liquidity shortage formed after the global mortgage crisis of 2007 and the European crisis of 2009 has emerged as a major threat to the global economy. And in order to better organize the banking system, Basel Banking Supervision Authority was presented capital, liquidity and credit risk package in terms of the Basel III reform. This article works on the topic of how Turkish banking system will deal with the effect of the new regulations and what will be the impact on the lending rates, credit volumes, risk taking capabilities and market value of the Turkish banks. In this context, after the start of the implementation of BASEL III regulations in Turkey a modest increase in lending rates, a small decrease in the volume of loans as the consequence of the expected inelasticity of loans. In addition, the risk-taking capacity, as measured by risk weighted asset and market value are also expected to decrease.