Abdurrahman Sâmî Efendi'nin Kenzü'l-Ârifîn adlı eseri
Abdurrahman Sâmî Efendi's book titled as Kanz al-Ârifîn
- Tez No: 437176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA YILDIRAN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Abdurrahman Sâmî Efendi'nin Kenzü'l-Ârifîn Adlı Eseri başlıklı bu çalışmanın amacı bir mutasavvıf şâir olan Abdurrahman Sâmî'nin günümüze ulaşmadığı düşünülen Kenzü'l-Ârifîn adlı eserini ortaya çıkarmaktır. Bu vesileyle Abdurrahman Sâmî Efendi'nin hayatı hakkında bilgi verilerek ilgili eserin incelemesi yapılmış ve eserin metni sunulmuştur. Tez giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde Abdurrahman Sâmî Efendi'nin hayatı, şahsiyeti ve eserlerinin yanısıra Abdurrahman Sâmî Efendi hakkında yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölüm söz konusu yazmanın şekil ve muhtevâ özelliklerini incelemektedir. Çalışmanın ikinci bölümü ise Kenzü'l-Ârifîn adlı manzum eserin transkripsiyonlu metnini içermektedir. Anahtar Kelimeler : Abdurrahman Sami, Kenz‟ül-Ârifîn
Özet (Çeviri)
This study namely Abdurrahman Sâmî Efendi's book titled as Kanz al-Ârifîn aims to reveal the mystic poet Abdurrahman Sâmî's work Kanz al-Ârifîn which is known not to have reached the present day. On this wise, this work introduces information on Abdurrahman Sâmî Efendi'is life, analyzes his work in question and presents its text. The study consists of the introduction and two chapters. The introduction covers Abdurrahman Sâmî Efendi's life, his character along with the studies carried out or is being carried out on this mystic poet. The first chapter analyzes the formal and contextual features of the work in question while the second chapter includes text of poetical text with its transcription. Keywords : Abdurrahman Sami, Kanz al-Arifin