Abdurrahmân Sâmî'nin dört eseri: Dîvân, Mevlîd, Mir'ât-ı Eyyâm, Nâme-i Muharrem (İnceleme-Metin)
Abdurrahmân Sâmî's four works: Dîvân, Mawlud, Mir'ât al-Ayyam, Name al-Muharrem (Review-Text)
- Tez No: 424923
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 729
Özet
Bu çalışmada 19.yy.'ın sonu ile 20.yy.'ın başlarında yaşamış, son dönem mutasavvıflarından Abdurrahmân Sâmî Efendi'nin dört eseri incelenmiştir. Araştırmalarımız neticesinde, Abdurrahmân Sâmî Efendi, çok sayıda eser yazmış, hem zâhirî hem de bâtınî ilimlere vâkıf, donanımlı bir tarîkat şeyhidir. Çalışmamıza konu olan eserleri ise başta Dîvân'ı olmak üzere manzum eserlerinden Mevlûd-i Müctebâ, Mir'ât-ı Eyyâm ve manzum-mensur karışık bir eser olan Nâme-i Muharrem'dir. İncelemeye çalıştığımız bu eserlerden akademik olarak ilk defa bu çalışma ile bahsedilmiştir. Eserlerin metinleri transkripsiyonlu olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Amacımız, Türk-İslâm Edebiyatı sahasında, ismi zikredilmeyi hak edecek bir mutasavvıfın ve eserlerinin ilim dünyasında tanıtılmasına vesile olmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, four works of Abdurrahman Sami Efendi, a recent era sufi, who lived during theend of the 19th century to the early 20th century, are examined. As a result of the research it is concluded that Abdurrahman Sami Efendi wrote many important works, has deep esoteric andscientificknowledge, and is a great master of a tariqah (sufi circle). Followings are the works that are explored in the dissertation: Dîvân, his masterpiece work; Mawlud a-Mujtaba and Mir'at al-Ayyam, his two poetic works; Name al-Muharram, his semi-poetic work. Those works are examined first time within an academic study. The scripture of the works were transcripted for the modern readers. The goal of the dissertation is to introduce this important sufi master and his works in the area of Turkish-Islamic Literature to the contemporary scholarship.