Liderlik iletişim stratejisi: Meydan okuma
Leadership communication strategy: Challenge
- Tez No: 437299
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
“Meydan okuma”ve lider davranışı arasında tarih öncesi dönemlerden bu yana süre gelen bir ilişki söz konusudur. Tarihte birçok liderin meydan okuma davranışı ile ön plana çıktığı bilinmektedir. Fakat modern toplumlarda liderlik ve meydan okuma ilişkisinde“iletişim süreçleri”eskiden olduğundan daha etkin bir rol oynamaktadır. Günümüzde liderler“meydan okuma”yı bir iletişim stratejisi olarak kullanabilmektedirler. Hatta liderlik imajında en belirleyici unsurunun“meydan okuma”olduğu liderler söz konusudur. Bu nedenle“meydan okuma”kavramının iletişimsel boyutlarıyla birlikte ele alınması gerekmektedir.“Meydan okuma”yı, liderlik iletişim stratejisinin bir unsuru olarak inceleyen bu çalışmada“meydan okuma”nın iletişimsel boyutları“ben vurgusu”,“güç/iktidar”,“duygusal göndermeler”,“kitle ruhu”ve“statüko/değişim arzusu”alt başlıklarıyla analiz edilmektedir. Bu temalar çerçevesinde“meydan okuma”nın lider imajı üzerindeki etkisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan örneğinden yola çıkarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been a close relationship between the“challenge”and behaviors of a leader since prehistoric times. It is known that many leaders of the past stood out by challenging; however, in modern societies“communication processes”in the relationship between challenge and leadership plays a more active role than before. Today leaders might use“challenge”as a communication strategy. In fact, in some cases“challenge”becomes the most decisive factor of some leaders' images. Therefore, the concept of“challenge”should be considered with its communicative dimensions. In this study, which regards“challenge”as an element of leadership communication strategy, the communicative dimensions of the“challenge”are analyzed with the subtitles of“emphasis of I”,“authority/power”,“emotional references”,“mass spirit”,“desire of status quo/change”. In the framework of these themes, the impact of the“challenge”on the leader image is discussed with the example of Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of Turkey.