Borçlar Hukuku açısından sözleşmelerin uygulanma alanının belirlenmesi sorunu, özellikle taksitle satış sözleşmesi örneği
Issue of determining application area of contracts in the terms of law of obligation, with special regard to the example of installment sales contract
- Tez No: 437314
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEÇKİN OZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, ekonomik gelişmelerin etkisiyle ortaya çıkan birçok sözleşmenin uygulama alanının belirlenmesi sorunu incelenmiştir. Sözleşmelerin uygulama alanının belirlenmesinin önemi ifade edilmiştir. Bu sorun, aynı ekonomik amaç, kanuna karşı hilenin önlenmesi, sözleşmenin zayıf tarafı ve kişisel, maddi ve işlevsel ölçütleri açısından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken, kanunların nitelik, yer ve zaman bakımından uygulanması dikkate alınmıştır. Sözleşmelerin uygulama alanının belirlenmesi sorununun daha iyi anlaşılabilmesi için 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 263. maddesindeki taksitle satım sözleşmelerine ilişkin“Uygulama Alanı”başlıklı örnek ele alınmıştır. Bu örneğe göre, taksitle satım sözleşmelerinin aynı ekonomik amaçlı yapılan işlemlere kıyasen uygulanmasıyla kanuna karşı hile durumu engellenmiştir. Ayrıca, taksitle satım sözleşmelerinin benzer hukuki işlemlerle ve tüketici hukukuyla olan yakın ilişkisi 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun göz önünde bulundurularak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study, issue of determining application area of contracts that arised out of economic progress was examined. İn addition, importance of determining application area of contracts had been stated. The issue had been evaluated in terms of same economic purpose, prevention of fraud against law, weak part of contract and personal, material and functional references or measures. İmplementation of laws with respect to time, place and quality were also considered during evaluation. İn order to clarify the issue of determining application area of contracts, sample titled“Application Area”which is releated to instalment sales contract in 263rd article of Turkish Code of Obligation, No. 6098, had been discussed. According to the sample, fraud aganist law was prevented by applying instalment sales to transactions in analogy to transactions with same economic purpose. Also, close relation between instalment sales contracts and quasi legal transactions and consumer law had been presented by taking Protection of Consumer Act, No. 6502 into consideration.