Ronald Dworkin'in görüşleri üzerinden ötanazi
Euthanasia through Ronald Dworkin's ideas
- Tez No: 437315
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ötanazi yaşamın sonuna ilişkin biyoetik bir problem niteliğindedir, yaşamın sonlandırılmasına dair kararın etik açıdan doğru olup olmadığını sorgulamakla birlikte ötanazi kavramına bağlı olarak yaşam hakkına dair tartışmalar milattan önceki döneme kadar dayanmaktadır. Ötanaziye ilişkin tartışmalarda ötanaziye olumlu bakan yaklaşımlara bağlı olarak nitelikli yaşam tezi, yaşamın değerinin bir bölümünün yaşamın kısmen bizim tarafımızdan yaratılmış olmasından kaynaklandığını savunur. Bu görüşe göre yaşamı sürdürmenin onun değerini azalttığının hissedildiği anda sona erdirilmesi, bireylerin kişisel bütünlüklerini özerklikle ilintili olarak kararlarıyla ifade edebildikleri iyi bir yaşamın asli bir değer oluşunun gereğidir. Nitelikli yaşam tezi çerçevesinde ötanaziyi tartışan Dworkin, bireysel özgürlük çerçevesinde ele aldığı ötanaziyle ilgili olarak özerkliği ve insan onurunu ön plana çıkarmaktadır. Ötanazi ile ilgili kararlarda üç farklı konunun bir araya geldiğini belirten Dworkin, hastanın özerkliğine, menfaatlerine ve yaşamının kutsallığına en iyi nasıl saygı gösterileceğiyle ilgilenmek gerektiğini söyleyerek ve bu hususlardan yola çıkarak ötanazi tartışmasında yanıt bulmaya çalışır. Dworkin'e göre yaşama bir bütün olarak bakmak gerekir. Yaşamın sona ermesindeki kişisel menfaat, kişinin yaşamının biçimine ve kendi bütünlük duygusuna, yaşamını eleştirel değerlendirişine bağlıdır. Kimileri için yaşamının son dönemlerini bilinçsiz geçirmek, kendi yaşamlarının bütünlüğü içinde katlanılmaz bir durum ve bir nevi onursuzluk olup kimileri de yaşamda kendileri için neyin önem taşıdığı konusunda farklı hislere sahiptir ve okuyabildikleri, okuduklarını anlayabildikleri sürece ve hatta bilinçsiz, başkalarına muhtaç yaşasalar da canlı kalmak, yaşamaya devam etmek ister. Bu anlamda iyi yaşamın ne olduğu konusunda farklı görüşler ortaya çıkabilse de Dworkin'in yaşam hakkına bağlı olarak ötanazi değerlendirmesi, özerklik ve insan onuru çerçevesinde kişilerin kararının ön planda olduğu bir değerlendirmedir.
Özet (Çeviri)
The euthanasia is a bioethical problem concerning the end of life, the arguments concerning the right to live date back to the period before Christ adhering to the concept of euthanasia while questioning whether the life-ending decisions are correct in ethical aspects or not. Depending on the approaches looking positively to the euthanasia in the arguments concerning the euthanasia, the thesis of quality life argues that a part of life value is partially created by us. According to this view, the termination of life when it is felt it decreases its value is the requirement concerning the good life being an intrinsic value which the individuals can explain their personal integrity associated with the authenticity through their decisions. Dworkin, who discusses the euthanasia within the scope of the thesis of quality life, brings the authenticity and human dignity into the forefront concerning the euthanasia, handling within the scope of the individual freedom. Dworkin, who states that three different issues come together in the decisions concerning the euthanasia, says that it is required to care about how best the patient's authenticity, interests and the sanctity of life are respected and then tries to find answer in the euthanasia argument on the basis of these issues. According to Dworkin, it is request to look at the life as a whole. The personal interest in the end of life depends on the person's way of life, sense of integrity and critical evaluation of life. For some people, unconsciously spending the last periods of their lives is an intolerable situation within the integrity of their own lives and also a kind of dishonor and also the others have different feelings about what is important for them in the life and also they want to stay alive and continue to live even though they live being in need of others and even unconsciously as long as they can read and understand what they read. In this sense, even though the different views on what is the living well, the evaluation of Dworkin concerning the euthanasia on the basis of the right to live is an evaluation in which the decisions of the people are at the forefront within the scope of the authenticity and human dignity.