Türkiye'de dini yayıncılığın gelişimi: Dini radyolar
Development of religious broadcasting in Turkey: Religious radios
- Tez No: 437364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, Türkiye'deki dini radyoların yapısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dini radyoların diğer radyolardan hangi yönlerden farklılaştığı sorusundan hareketle Ankara, İstanbul ve Konya'da yayın yapan dini radyo yönetici ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca çalışma, dini içerikli yayın yapan radyoların nasıl sınıflandırılması gerektiği yönündeki tartışmalara alternatif, yerel ve topluluk radyolarının gelişiminin aktarılması ve bu görüşmelerde elde edilen verilerin yorumlanmasıyla katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda dini radyoların içeriden ve dışarıdan nasıl tanımlandıkları; idari, mali ve teknik yapıları; programcılık anlayışları ile dinleyicilerle kurulan ilişki tarif edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the structure of the religious radio in Turkey. Based on the question how religious radio differs from other radio station, religious radio broadcasting executives were interviewed face to face in Ankara, Istanbul and Konya. Also this study aims to contribute the discussion on how religious radio can classify, by the means of citing the development of alternative, local and community radio and analysing the data acquired in these interviews. In this context, how the religious radios are defined by inside and outside of the community; administrative, financial and technical structures; programming approach and relationships with listeners are described.